Ulusal inovasyon ve Ar-Ge politikaları çerçevesinde kamu harcamaları: Türkiye-OECD ülkeleri karşılaştırması
Public expenditures in framework of national innovation and R&D policies: Turkey-OECD countries in comparison
- Tez No: 645221
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE ATILGAN YAŞA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maliye Teorisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 252
Özet
Ekonomik kalkınma ve büyümenin kilit unsuru olarak kabul gören ve uluslararası piyasalarda rekabet üstünlüğü sağlayan ulusal inovasyon ve Ar-Ge faaliyetlerinin, gerek özel gerekse kamu sektörlerinde yer alan ekonomik birimler açısından önemi her geçen gün artırmaktadır. Birçok iktisadi yaklaşım tarafından ele alınan bu faaliyet alanlarına yönelik uygulanan politikalar ve bu girişimlerden elde edilen verimler her ülkede farklı bir gelişim göstermektedir. Nitekim ulusal inovasyon ve Ar-Ge faaliyetlerinde, temelde kamunun yönlendirici unsur olarak yer aldığı birçok aktöre iktisadi düşünürler tarafından faaliyetlerin arttırılmasına dönük roller yüklenmiştir. Bu bağlamda, ilgili faaliyet alanlarını ve politika girişimlerini etkileyen birçok faktörün var olması, bu yöndeki faaliyet alanlarının genişletilmesi ve performansın arttırılmasında kamunun politika araçları ile müdahalesini gerekli kılmaktadır. Kamuya kıyasla ağırlıklı olarak özel sektör tarafından yapılan inovasyon ve Ar-Ge çalışmaları, finansman kapasitesi doğrultusunda gelişim gösterdiğinden, kamunun ilgili faaliyet alanlarına harcama ağırlıklı politika uygulamaları ile katılımı ön plana çıkmaktadır. Bu çalışmanın amacı, ulusal inovasyon ve Ar-Ge faaliyetlerine yönelik politikaların kamu harcamaları bakımından Türkiye ve OECD ülkelerinde görünümlerini ve uygulamalarını inceleyerek, karşılaştırmalı analizler doğrultusunda bu faaliyet alanlarına ilişkin öneriler geliştirmektir.
Özet (Çeviri)
The importance of national innovation and R&D activities which are accepted as the key element of economic development and growth and provide competitive advantage in international markets, is increasing day by day in terms of economic units in both private and public sectors. The policies applied for these fields of activity, which are handled by many economic approaches, and the yields obtained from these political initiatives show a different development in each country. As a matter of fact, many actors where the public is mainly the guiding factor, are assigned roles to increase activities by economic thinkers in the national innovation and R&D activities. In this context, the existence of many factors affecting the relevant fields of activity and policy initiatives necessitates the public's intervention with policy tools in expanding the fields of activity in this direction and increasing the performance. Since innovation and R&D activities, which are carried out mainly by the private sector compared to the public, have developed in line with its financing capacity, the participation of the public in the related fields of activity comes to the forefront with its policy practices. The purpose of this study, national innovation and R & D in terms of public expenditure policies for its activities by examining the views and practices of Turkey and OECD countries is to develop recommendations regarding these areas of activity in line with comparative analysis.