Benzetimli tavlama yönteminin .net framework ile optimal paralleştirilmesi
Optimal parallelization of simulated annealing method with .net framework
  1. Tez No: 565548
  2. Yazar: KADİR YÜREKTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADİR KAVAKLIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bir doğrusal olmayan optimizasyon probleminin çözümünde evrensel minimumu bulmaya yönelik yöntemlerden biri olan Benzetimli Tavlama (SA), deneme yanılma yoluyla rastlantısal olarak en iyi sonuca ulaştıran bir optimizasyon algoritmasıdır. Bu yöntemde metallerin tavlanması yani metallerin ısıtılması ve kontrollü bir şekilde soğutularak metal atomlarının en iyi düzene geçmesi örnek alınmıştır. Günümüzde bilgisayarlarımızdan mobil cihazlarımıza kadar çoğu işlemci içeren cihazda birden fazla işlemci veya aynı işlemci içinde birden fazla çekirdek kullanılmaktadır. Akademik hesaplamalarda uzun zamandır kullanılan paralelleştirme konusu, son kullanıcıya kadar yaygınlaşan çok işlemcili cihazların kullanılması ile günümüzde üzerinde daha durulması gereken bir konu olmuştur. SA algoritmasının optimal paralelizasyonunu yapılan bu çalışmada .NET Framework u kullanarak hem seri hem de paralel olarak ortaya çıkan süreler üzerinden değerlendirmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Simulated Annealing, which is one of the methods to find the global minimum in the solution of a nonlinear optimization problem, is an optimization algorithm which leads us to a solution by trial and error. In this method, the annealing of the metals, that is, the heating of the metals and the controlled cooling of the metal atoms in order to get the best order. Nowadays, more than one processor is used in multiple processors or same processors in our device which includes many processors from our computers to mobile devices. The use of multi-processors, which have become widespread for ordinary users, has also become widespread in the academic environment. In this study, which performed the optimal parallelization of SA algorithm, evaluations were made on both the serial and parallel time periods using .NET Framework