Karacabey tarım işletme müdürlüğünde yetiştirilen siyah alaca ve simental ırkı sığırlarda farklı laktasyon süt verimi tahmin metotlarının karşılaştırılması
Comparison of different lactation dairy yield forecasting methods in holstein and simental breed cows raised in Karacabey agriculture management directorate
- Tez No: 565547
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKAY BARITCI
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ziraat, Agriculture
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Dicle Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada, Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü'ne (TİGEM) bağlı Bursa ili Karacabey ilçesinde faaliyet gösteren Karacabey Tarım İşletmesi'nde yetiştirilen 57 baş Simental ve Siyah Alaca ırkı ineğe ait 17385 gerçek laktasyon süt verim kaydı kullanılmıştır. Çalışmada gerçek laktasyon verimi değerleri ile süt kontrol verimleri kullanılarak Hollanda, İsveç, Trapez ve Vogel laktasyon hesaplama yöntemleri ile tahmin edilen laktasyon verimleri karşılaştırılmıştır. Söz konusu modeller ile gerçek laktasyon verimlerinden 7, 10, 15 ve 30 günlük kontrol aralık değerleri belirlenerek laktasyon (305 gün) süt verimi tahmini yapılmıştır. Çalışmada, laktasyon gerçek süt verimi ortalaması 6972±124.9 kg olarak belirlenmiştir. İsveç yöntemi ile hesaplanan süt verimi ortalaması 7 günlük kontrol aralığında, Vogel yöntemi ile hesaplanan süt verimi ortalaması 10, 15 ve 30 günlük kontrol aralığında 305 gün gerçek süt verimi ortalamasına en yakın değerde bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, 17385 real lactation milk yield records belonging to 57 cattle Simental and Black Holstein cows reared in Karacabey Agricultural Enterprise operating in Karacabey district of Bursa province of General Directorate of Agricultural Enterprises (TİGEM) were used. In this study, lactation yields were compared with lactation yield values and milk control yields with the Netherlands, Sweden, Trapeze and Vogel lactation calculation methods. With these models, lactation (305 days) milk yield estimation was made by determining the control interval values of 7, 10, 15 and 30 days from actual lactation yields. In the study, the average lactation milk yield was 6972 ± 124.9 kg. The average milk yield calculated by the Swedish method was within the 7-day control interval and the average milk yield calculated by the Vogel method was the closest to the actual milk yield average of 305 days in the 10, 15 and 30-day control interval.