Şiddete maruz kalma durumunun beş faktör kişilik özelliği ve duygusal zekâ boyutu ile 112 çalışanları üzerinde değerlendirilmesi
Evaluation of violence exposure statuswith five factor personality and emotional intelligence dimension on 112 employees
  1. Tez No: 565675
  2. Yazar: AYŞE ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMEL FİLİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Sağlık Kurumları Yönetimi, Psychology, Health Care Management
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada şiddete maruz kalma durumunun beş faktör kişilik özelliği ve duygusal zekâ boyutu ile 112 çalışanları üzerinde değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın evrenini, Konya İl Ambulans Servisi Başhekimliği bünyesindeki 112 Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonunda görevli 700 sayıda sağlık çalışanı oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini 314 sayıda hekim dışı acil sağlık hizmetleri çalışanı oluşturmaktadır. Çalışmada 112 çalışanlarına uygulanan şiddetin düzeyini belirlemek için soru formunun yanında 5FKE (Beş Faktör Kişilik Envanteri) ve Schutte Duygusal Zekâ Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmanın bağımsız değişkenleri; 112 çalışanlarının sosyodemografik özellikleri, beş faktör kişilik özellikleri ve duygusal zekâ boyutudur. Bağımlı değişkeni ise; 112 çalışanlarının maruz kaldıkları şiddettir. Çalışmada 112 çalışanlarının %84'ü şiddete maruz kaldığını belirtmiştir. Şiddete maruz kalan 112 çalışanlarının %24'ü şiddeti yazılı olarak bildirmiştir. Katılımcıların şiddete maruz kalma, sözel ve fiziksel şiddete maruz kalma değişkenleri ile beş faktör kişilik envanteri ve alt boyutları puan ortalamaları arasında anlamlı fark bulunmamıştır. Şiddete maruz kalma durumu, sözel şiddet ve fiziksel şiddet değişkenleri ile duygusal zekâ ve alt boyutları arasında anlamlı fark yoktur.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to evaluate the exposure to violence on 112 employees with five factor personality traits and emotional intelligence dimension. The population of the study is composed of 700 health care workers working in 112 Emergency Health Services Stations within Konya Provincial Ambulance Service. The sample of the study consists of 314 non-physician emergency health care workers. In addition to the questionnaire, 5FKE (Five Factor Personality Inventory) and Schutte Emotional Intelligence Scale were used to determine the level of violence against 112 employees. The independent variables of the study were; Sociodemographic characteristics of 112 employees are five factors personality traits and emotional intelligence dimension. The dependent variable is; It is the violence that 112 employees are exposed to. In study, 84% of 112 employees stated that they were exposed to violence. 24% of 112 employees exposed to violence reported violence in writing. No significant difference was found between the participants' exposure to violence, verbal and physical violence variables, and the five-factor personality inventory and sub-dimensions. There was no significant difference between exposure to violence, verbal violence and physical violence variables and emotional intelligence and its sub-dimensions.