Organizasyonlarda saldırgan davranışlara maruz kalma ve mağdurların kişiliğiyle ilişkisi: Kayseri'de imalat sektöründe bir araştırma
The relationship between to be exposed to aggressive behavior and victims' personality in organizations: A research in kayseri in manufacture sector
- Tez No: 211846
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MAHMUT ÖZDEVECİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Örgütlerde karsılasılan saldırgan davranıslar, örgüt disiplinini bozan, örgütsel etkinlik ve verimliliği düsüren, maliyetleri yükselten, karlılığı azaltan bir davranıs türü, daha da ötesi örgütsel sağlığı bozan organizasyonel bir sorundur. Farklı sekillerde, farklı nedenlerle ortaya çıkan saldırgan davranıslar, örgütsel yasamın fonksiyonelliğini sekteye uğratıcı yapıdadır. Örgüt içi ve dısı birçok faktörün etkisiyle olusabilen saldırgan davranıslar, günümüzde örgüt çalısanları ve yöneticileri basta olmak üzere isletme bilimcilerin de dikkatini çekmektedir. Örgütlerde saldırgan davranıslar üç farklı türde ortaya çıkmaktadır. Bunlardan ilki bireyleri psikolojik olarak yıpratmaya yönelik düsmanlık ifadeleri, ikincisi, bireylerin amaçlarına ulasmalarında ket olusturan engelleme davranısları ve sonuncu saldırgan davranıs türü ise bireylere fiziki zarar vermeye yönelik açık siddet davranıslarıdır. Örgütsel saldırgan davranıslara maruz kalma ile kisilik iliskisinin belirlenmesine yönelik yapılan bu çalısmada kisilik kavramı bes faktör kisilik modeli çerçevesinde ele alınmakta ve saldırgan davranıs türleri ile iliskisi ortaya konmaktadır. Bes faktör modelde belirtilen, dısa dönüklük, geçimlilik, sorumluluk, duygusal dengelilik ve yeni deneyimlere açıklık kisilik özellikleri ile saldırgan davranıs türleri arasında bir takım iliskiler bulunmustur. Bunun yanı sıra demografik özellikler ile saldırgan davranıs türleri arasındaki iliskilerin arastırılması ise çalısmanın ikincil amacını olusturmaktadır. Demografik özellikler itibariyle kayda değer iliskiler bulunamamıstır. Bu durumun arastırma yapılan örnek kütleden kaynaklandığı düsünülmektedir. Örgütlerde saldırgan davranıslara maruz kalma ile bireylerin kisilik özellikleri arasındaki iliskilerin tespit edilmesi ve bu yönde önerilerin gelistirilmesi örgüt mensupları ve ilgilenenleri için faydalı olacaktır.
Özet (Çeviri)
The aggressive behavior in organizations, damage the organizatonal work discipline and reduce the effectivity and productivity. Aggressive behavior is a kind of abnormal behavior. The main research subject is being exposed to aggressive behavior and its relation ship between personality. We examine the aggression and aggressive behavior in first part of the study. In the second part of the study we examine the personality. At the end of the study we investigate the relationship between being exposed to aggressive behavior and personality. We gather the datas with a question form and analyse the datas in spss packet programme.