Futbol sporu yapan bireylerin psikolojik iyi oluş düzeylerinin farklı değişkenlere göre incelenmesi
Examination of psychological well-being levels of individuals who perform football sports by different variables
  1. Tez No: 565776
  2. Yazar: OSMAN AYDIN ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜNAL TÜRKÇAPAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışma Futbol sporu yapan bireylerin psikolojik iyi oluş düzeylerinin farklı değişkenlere göre incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu, Kahramanmaraş bölgesinde amatör ligde futbol oynayan 71 bayan, 142 erkek toplam 213 gönüllü kişilerden oluşmaktadır. Çalışmada araştırmacı tarafından geliştirilen kişisel bilgi formu ( Cinsiyet, Yaş, Kaç yıldır spor yapıyorsunuz, Eğitim Durumu ve Aylık geliri) ile Ryff (1989) tarafından geliştirilen ve Akın (2008) tarafından Türk kültürüne uyarlanan“Psikolojik İyi Olma Ölçek”(Scales of PsycholgicalWell-being)'i kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 24 programında çözümlenmiştir. Elde edilen sonuçlara bakıldığında nasıl bir (parametrik-Nonparametrik) test tekniğinin uygulanmasında çıkan sonuçların benzerlik taşıyıp taşımadığına ve dağılımın normal olup olmadığına bakılarak bir karara varılmıştır. Bundan dolayı kolmogarov-smirnov ve levene testleri uygulanmıştır. Veriler homojen olmadığından nonparametrik test uygulanmıştır. Mann-Whitney ve kruskal- Wallis testlerinden yararlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the psychological well-being of footbal players according to different variables.The study group of the investigation is consisted of 213 volunteers(71 female,142 male)playing football in the amateur league in Kahramanmaraş region.In the study ,the personal information form(gender ,age,how many years have you been doing sports,education status and monthly income)developed by the researcher and psychological well-being scale developed by RYFF(1898) and adapted by Akın (2008)to the Turkish culture were used.The data obtained were analyzed in SPSS 24 program.It was decided whether the data was homogeneous and normal distribution for which kind of test technique(parametric-nonparametric)was applied to the obtained data.For this reason,Kolmogarov-Smirnov and Levene tests were applied.Since the data were not homogeneous ,nonparametric tests was applied.Mann-whitney and Kruskal-wallis test were used.The level of statistical significance was taken as Alpha p