Mardin ili pamuk ve mısır ekim alanlarındaki istilacı yabancı ot türlerinin (Physalis spp., Amaranthus spp. ve Echinochloa spp.) yaygınlık ve yoğunluğunun araştırılması
- Tez No: 565784
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CUMALİ ÖZASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışma Mardin İli Mısır ve Pamuk üretim alanlarındaki yabancı ot türlerini, yoğunluklarını ve rastlanma sıklıklarını belirlemek amacıyla, 2018 yılında Temmuz ve Eylül aylarında yürütülmüştür. Sürvey çalışmaları, Mardin İli sınırları içerisinde bulunan Kızıltepe, Derik, Mazıdağve Nusaybin olmak üzere 4 ilçeye bağlı 36 mısır, 19 pamuk tarlası olmak üzere toplam 55 üretim alanında yapılmıştır. Yapılan araştırmalar sonucu ortalama Physalis angulata L. yoğunluğu 2.45 adet/m2, Physalis philadelphica L. yoğunluğu 5.65 adet/m2, Amaranthus retroflexus L. yoğunluğu 2.16 adet/m2, Amaranthus palmeri L. yoğunluğu 1.71 adet/m2, Amaranthus albus L. yoğunluğu 1.00 adet/m2, Amaranthus blitoides L. yoğunluğu 0.84 adet/m2, Echinochloa crus-galli L. yoğunluğu 1.64 adet/m2, Echinochloa colonum L. yoğunluğu 0.96 adet/m2 olarak belirlenmiştir. Ayrıca yabancı ot türleri arasında yapılan Pearson korelasyonu sonuçlarına göre Physalis angulata L., Physalis philadelphica Lam. ve Amaranthus retroflexus L.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in July and September 2018 in order to determine the weed species, densities and frequency of weeds in the corn and cotton production areas of Mardin Region. The surveys were carried out in a total of 55 cotton and corn production areas in 4 districts of Kızıltepe, Derik, Mazıdağ and Nusaybin within the borders of Mardin Province. As a result of the researches, the average density of Physalis angulata L. is 2.45 pieces/m2, the density of Physalis philadelphica L. is 5.65 pieces/m2, the density of Amaranthus retroflexus L. is 2.16 pieces/m2, the density of Amaranthus paleri L. is 1.71 pieces/m2, Amaranthus albus L. density 1.00. The density of Amaranthus blitoides L. was 0.84, the density of Echinochloa crus-galli L. was 1.64 and the density of Echinochloa colonum L. was 0.96. In addition, according to the results of Pearson correlation between weed species Physalis angulata L., Physalis philadelphica Lam. and Amaranthus retroflexus L.