TKİ kurumunda maden alanlarının geri kazanılması konusunda yapılan çalışmaların incelenmesi ve değerlendirilmesi
Investigation and evaluation of the works on recovery of mining areas in TKİ institution
  1. Tez No: 565788
  2. Yazar: KÜBRA KOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN ZEKİ HEKİMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu tez çalışmasında büyük ölçekli açık ocak kömür işletmeciliğinde, madencilik faaliyetlerinin yapıldığı alanın geri kazanılması konusu temel olarak alınmaktadır. Çalışmalar, Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumuna bağlı iken daha sonra 2014 yılında özelleştirilerek Bereket Enerji A.Ş. tarafından işletilen, Güney Ege Linyit İşletmelerindeki Yatağan açık kömür işletmesinde yapılmıştır. Söz konusu işletmede bugüne değin yapılan kömür üretimi, üretimin yapıldığı alanın büyüklüğü, bu alanında yapılan ağaçlandırma ve diğer faaliyetler konusunda yapılan çalışmalar kapsamlı olarak verilmiş ve sonuçlar değerlendirilmiştir. Yapılan araştırmalar sonucunda 2013 yılına dek 126.896.287 ton kömürün üretildiği ve bunun sonucunda 527,10 hektar alanda rekültivasyon ve ağaçlandırma yapıldığı belirlenmiştir. TKİ Kurumunun alanın geri kazanımı ile ilgili kendi öz kaynaklarını kullanarak üretim süreci içerisinde eş zamanlı olarak yaptığı ağaçlandırma maliyeti 0,0032 euro/ton olmaktadır. Normal koşullarda kurum dışı kaynaklardan yapılacak ağaçlandırma maliyeti ise 0.0156 euro/ton olmaktadır. Buda kurumun kendi olanakları içerisinde, üretim çalışmalarına paralel olarak yapacağı alanın geri kazanım işleminin daha avantajlı olduğunu göstermektedir. Kömürün maliyetinin 12,98 euro/ton olduğu göz önüne alınırsa, ağaçlandırma maliyetinin bu fiyatın % 0.27'sini oluşturduğunu ve toplam miktar içerisinde bununda önemli bir oran olmadığı ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research study is concerned with the reclamation of mined-out lands conducted at a large-scale open-cast coal mine. The investigations were carried out at Yatağan Coal Mine, previously owned by Turkish Coal Enterprises (TKI), now have been run by Bereket Energy Company, since 2014. Extent of the area where the coal production has, to date, been realized, and the corresponding amount of reforestation together with the other auxiliary operations performed in this particular mined-out area were investigated and evaluated through a comprehensive study. It was found that up to 52 % of the mined-out area have been, hitherto, recultivated and reforested with trees of assorted types totalling to 1 148 164. The reforestation cost under normal mining conditions was understood to be 0,01556 Euro per ton of coal produced, if performed by a contractor company hired; whereas it emerges to be 0,0032 Euro / ton when the whole reclamation procedures were mearly undertaken by the mining company itself through its own sources, syncronously with the ongoing production operations. This situation, hence, infers that it is more advantageous if the whole reclamation operations are carried out by the mining company itself 'nstead of a contractor company. The cost of reclamation process in Yatağan Coal Mine was found to be %0.27 Euro per ton coal produced. Considering that the production cost of coal is 12,98 euro/ton, this practical figure implies that reclamation operations does not constitute a substantial portion of the overall production cost in this coal mine.