Farklı oranlarda mürdümük (Lathyrus sativus L.) bitkisinin bazı meyve posaları ile silolanma özelliklerinin belirlenmesi
Determination of silvering properties of grasspea plants (Lathyrus sativus L.) with some fruit posas in different rates
  1. Tez No: 565787
  2. Yazar: MEHMET SAİT İBRAHİMOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEYSEL SARUHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu araştırma; Mürdümük (Lathyrus sativus L.) bitkisinin çeşitli oranlarda ilave edilmiş elma, armut ve limon meyveleriyle silolanması sonrası silaj kalite özelliklerinin belirlenmesi amacı ile yürütülmüştür. Bu amaçla yürütülen çalışmada; %95 Mürdümük+%5 elma, %90 mürdümük+%10 elma, %85 mürdümük+%15 elma, %95 mürdümük+%5 limon, %90mürdümük+%10 limon, %85 mürdümük+%15 limon, %95 mürdümük+%5 armut, %90 mürdümük+%10 armut, %85 mürdümük+%15 armut olmak üzere toplamda 9 uygulama yapılmıştır. Silolanan bitkiler, ağzı kapalı hava almayacak şekilde plastik 2'şer lt'lik bidonlarda her uygulama için 3 tekerrürlü olacak şekilde hazırlanmıştır. Silajlar 60 gün fermantasyona bırakılmıştır. 60 günün sonunda bidonlar açılıp fiziksel (renk, koku, strüktür) ve kimyasal analizleri (kuru madde, ham kül, ham protein, ADF, NDF ve pH ) yapılıp Flieg puanı ve DLG puanı hesaplanmıştır. Yapılan tüm analizler sonucunda; ADF, Ham Protein (HP),ve pH değerleri arasındaki farklılıklar önemli bulunurken; Kuru madde (KM), Ham Kül (HK), NDF, Fleig Puanı (FP), renk, koku, strüktür ve DLG(Puan) değerleri arasında önemli farklılıklar bulunmamıştır. Elde edilen KM, HK, HP, ADF, NDF, pH ve flieg puanı (FP) değerleri sırasıyla ( %20,33-24,18, 10,19-11,37, 25,59-28,14, 28,09-35,12, 32,41-38,67, 4,12-4,26, 76,22-85,12 ) arasında değişmiştir. Çalışma sonrasında elde edilen sonuçlar; mürdümük silolarına karbonhidrat kaynağı amacıyla meyve atıklarının katılması karışımın oranının %85 Mürdümük+%15 limon olacak şekilde silolanmasının kalite özellikleri açısından daha uygun silaj olacağı önerilebilir.
Özet (Çeviri)
This research; The aim of the study was to determine the silolation characteristics of different apple, pear and lemon mixtures of Lathyrus sativus L. In this study conducted for this purpose; A total of 9 applications were made: grasspea + 5% apple, grasspea + 10% apple, grasspea + 15% apple, grasspea + 5% lemon, grasspea + 10% lemon, grasspea + 15% lemon, grasspea + 5% pear, grasspea + 10% pear, grasspea + 15% pear The silaged plants were prepared as 3 repetitions in 2 liter plastic conisters which covered tightly so as no air intake. The physical examinations (color, smell and structure) and chemical analyses (dry matter, crude ash, crude protein, ADF, NDF, pH) were done as well as having been calcuted the fleig scores, after the silage have been left for 60 days. As a result of analyzes; there were significant differences in crude protein, ADF,and pH values but there were no significant differences in color, smell, structure, flieg score (FP), NDF, dry matter (DDM), crude ash, and DLG (score) values. The obtained values of dry matter (DDM), crude ash, crude protein, ADF, NDF, pH and flieg score were determined between %20,33-24,18, 10,19-11,37, 25,59-28,14, 28,09-35,12, 32,41-38,67, 4,12-4,26, 76,22-85,12 respectively. It can be suggested that the addition of fruit wastes to carbohydrate source in the silos is more suitable silage in terms of quality characteristics of the ratio of the mixture as 85% grasspea + 15% lemon