Anniversary of bereavement: Phenomenology of anniversary reactions on traumatic loss of a loved one
Yas yıldönümü: Yakının kaybında travma yıldönümü tepkisinin fenomenolojisi
- Tez No: 565832
- Danışmanlar: PROF. DR. HALEBOLAK BORATAV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışmanın amacı yakınlarını kaybetmiş kişilerin kayıplarının yıldönümlerinde neler deneyimlediklerini derinlemesine anlamaktır. Bu amaçla,“İnsanlar kayıplarının yıldönümlerinde neler deneyimliyorlar?”ve“Travmalarının yıldönümlerinde, yaşamlarında herhangi bir değişiklik veya farklı deneyimler yaşıyorlar mı? Eğer öyleyse, ne tür değişiklikler deneyimliyorlar? Başka hangi zamanlarda benzer olayları deneyimliyorlar?”soruları katılımcıların bakış açılarına ve ortaya çıkan temalara göre anlamlandırılmaya çalışılmıştır. Bu temalara ulaşmak amacıyla Yorumlayıcı Fenomenolojik Analiz yöntemi kullanılmıştır. Birçok nitel yöntem kullanılan çalışmada olduğu gibi, bu çalışmada da herhangi bir hipotez yoktur. Çalışmada önemsenen nokta katılımcıların kişisel deneyimlerine erişmek ve bu yolla konuya yeni bir bakış açısı sunmaktır. Birinci derece akrabalarını kaybeden ve kaybının en az birinci yıldönümünü geçen, yaşları 25 ile 54 arasında değişen 6 katılımcıyla derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Yorumlayıcı Fenomenolojik Analiz sonuçlarına göre toplam 20 alt tema ve 5 ana tema ortaya çıkmıştır. Ana temalar: a) kayıpla ilgili meseleler, b) yıldönümünü fark etmek, c) yıldönümü tarihinde deneyimlenen değişiklikler, d) duyumların yıldönümü tepkileri üzerindeki etkisi, e) yıldönümleri kadar etkili olan diğer zamanlar ve durumlar. Bulgular mevcut literatür ışığında tartışılmış; gelecekteki araştırmalar için öneriler ve konunun klinik uygulamalara katkısı ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the personal anniversary experiences of people, who have lost their loved ones. For this purpose, research questions of“how do people experience the anniversary of a traumatic loss?”and“do people undergo any changes or different experiences in their life at the time of the anniversary of their loss? If so, what kinds of changes?”were explored from the perspectives of participants. Interpretative Phenomenological Analysis was used as the method of this study. As in the majority of qualitative studies, no hypothesis was put forth. The important point in the study is to access the personal experiences of the participants and thus to give a new perspective to the subject. In-depth interviews were conducted with 6 participants, who were between the ages of 25 and 54, who had lost a first degree relative and had observed at least one anniversary since their loss. A total of 20 subordinate and 5 superordinate themes emerged as a result of Interpretive Phenomenological Analysis. Superordinate themes were: a) issues related to experience of loss, b) recognizing anniversary date, c) changes at the time of anniversary, d) effects of sensations on anniversary reactions, e) other times and situations as impactful as anniversaries. Findings were discussed in the light of existing literature. Some recommendations for future studies and clinical implications were mentioned at the end.