Takipteki kredilerin makroekonomik belirleyicileri: Moğolistan bankacılık sektörü üzerine bir uygulama
Macroeconomic determinants of non-performing loans: A case of Mongolia banking sector
- Tez No: 565831
- Danışmanlar: PROF. DR. AFŞİN ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonometri, Banking, Econometrics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bankalar topladıkları mevduatları kredi olarak kullandırırlar ve bunun yanında da karlarını maksimize etmek isterler. Bu durumda kredilerin zamanında bankaya geri ödenmemesi riski ile karşı karşıya kalabilirler. Takibe düşen kredilerin gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde her geçen gün artması ve bankaların bu nedenden dolayı krize sürüklenmesi sorunlu kredi probleminin önemini ortaya koymaktadır. Kredilerin geri ödenmesinde yaşanacak bir takım aksaklıklar bankacılık sisteminde ve ekonomik yapıda olumsuzluklara neden olmaktadır. Dört bölümden oluşan bu çalışmada, En Küçük Kareler (OLS) ve Quantil Regresyon (QR) yöntemleri kullanılarak merkez bankası reel politika faiz oranı, enflasyon oranı, para arzı, reel döviz kuru ve altın fiyatlarının Moğolistan ekonomisinde takibe düşen krediler üzerindeki etkileri 2007: 01-2018: 09 tarihleri arası aylık veri seti ile tahmin edilmiştir. Takibe düşen krediler oranı serisinin normal dağılmaması ve aykırı değerleri içermesi nedeniyle QR yöntem bulguları OLS'ye göre ekonometrik açıdan daha sağlıklı bulunmuştur. Reel faiz oranı ve altın fiyatları arttığında, takibe düşen krediler oranı yükselişe geçmektedir. Ancak para arzı artışı ve reel döviz kurundaki artış ise takibe düşen krediler oranını azaltmaktadır. Elde edilen katsayı bulguları, OLS'den farklıdır ve quantiller arasında değişebilmektedir. Eğim eşitliği Wald istatistiği, quantiller arasında beta katsayısının homojen olmadığına işaret etmektedir. Simetri Wald istatistiği ise quantillerde asimetrik beta katsayılarının varlığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The banks lend their deposits as loans and they aim to maximize their profits. In this case, they may face the risk of credit not being repaid on time to the bank. An increase in non-performing loans in developed and developing countries and the fact that banks are dragged into the crisis due to this reason reveal the importance of problematic credits. A number of failures in the repayment of loans cause negativities in the banking system and in the economic structure. In this study, the effects of central bank real policy interest rate, inflation, money supply, real exchange rate and gold prices on the nonperforming loans ratio in Mongolia by the monthly data spanning 2007: 01 – 2018: 09 are investigated. Since the nonperforming loans ratio data is not normally distributed and inherits outliers; QR results were found to be more robust in terms of econometrics compared to OLS's. An increase in the real interest rate and gold prices also increases the nonperforming loans ratio. However, an increase in the money supply and the real exchange rate diminishes the nonperforming loans ratio. Results indicate that coefficients are not the same with OLSs' and vary between quantiles. The slope Wald equality statistic indicates nonhomogeneous beta coefficients among quantiles, and symmetry Wald statistic indicates an asymmetry among beta coefficients.