Yaşa bağlı ikili görev performansının yürüme üzerine etkisinin incelenmesi
Effect of age related dual task performance on walki̇ng
  1. Tez No: 565919
  2. Yazar: HÜSEYİN BİLAL ÖZKADER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUBA CAN AKMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmanın amacı sağlıklı bireylerde yaşa bağlı ikili görev performasının yürüme üzerine etkisini incelemektir. Bu çalışmaya Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde yaşayan yaş ortalaması 52.69 ±16.94 yıl olan toplam 75 sağlıklı birey dâhil edilmiştir. Yaş gruplarına göre; genç (25-44 yaş), orta (44-64 yaş) ve ileri yaş (65 yaş ve üzeri) olmak üzere her grupta 25 kişi olacak şekilde üç gruba ayrılmıştır. Çalışmaya dâhil edilen bireylerin yürüyüş parametrelerini değerlendirmek için 10 metre yürüme testi ve ayak izi yöntemi kullanılmıştır. İkili görevi değerlendirmek için motor ikincil görev (yürürken tepsi üzerinde bardak taşıma), aritmetik kognitif ikincil görev (PASAT 3 testi) ve sözel akıcılık kognitif ikincil görev (“K”harfi ile başlayan hayvan isimlerini söyleme) kullanılmıştır. Bu çalışmanın sonucunda ileri yaş grubunda ki bireylerin genç ve orta yaşlı bireylere göre motor ve kognitif ikili görevlerde yürüme süresi ve kadansta artış, adım uzunluğu ve çift adım uzunluğunda azalma saptanmıştır (p0.05).
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effects of dual task performances on walking of healthy individuals depending on their age. A total of 75 healthy participants who live in Türkish Republic of Northern Cyprus was including. The mean age was 52.69±16.94 years. Age were divided into three groups, according to their ages as young adults (aged between 25-44), middle aged (aged between 44-64) and older (aged 65 and above). Each group consisted of 25 members. A 10-meter walk test and a footprint method were used to evaluate the walking parameters of the subjects. Secondary motor task (carrying a glass of water on a tray while walking), arithmetic cognitive task (PASAT 3 test) and verbal fluency cognitive task (pronouncing animal names starting with the letter of K) were applied to assess the dual task. According to this study, older group has shown an increase in motor and cognitive dual tasks, walking duration, cadence, step length and a decline in double step length, compared to young adults and middle aged groups during motor and cognitive dual tasks (p0.05). In motor dual task interference (DTC) middle aged group has shown decrease in their step width according to young adults and older participants.