Yapısal konutlarda ulusal yeşil bina sertifikasyon sistemlerive enerjilerinin sürdürülebilirliği
In structural residences national green building certification systems and sustainability of energy
- Tez No: 566004
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ORKUN ÖZÜER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Mühendislik Bilimleri, İnşaat Mühendisliği, Energy, Engineering Sciences, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tasarım ve Yapım Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Atmosfere salınan gazların etkisiyle oluşan sera etkisinin, oluşturmuş olduğu küresel ısınmanın beraberinde getirdiği sorunların başında karbondioksit(CO2) salınım miktarları yer almakta olup, oluşan bu yüklü miktardaki CO2'yi minimize edip azaltma yöntemleri zaman geçtikçe önemini artırmaktadır. Dünya üzerinde atmosfere salınan karbondioksit(CO2) gazının salınım miktarı, yapılan araştırmalar neticesinde toplam % 40'ına yakını barınma amacıyla üretmiş olduğumuz yapısal projelerden oluştuğu tespit edilmiştir. Günümüzde ise gelişen teknoloji, birçok doğal kaynaktan enerji üretimini olanaklı hale getirmiştir. Alternatif enerji kaynakları olarak görülen bu doğal kaynaklar sayesinde enerji üretimi yapılabilmekte ve bu üretim sırasında da, fosil kaynaklara göre çevreye çok daha az zarar verilebilmektedir. Rüzgar, güneş ve benzeri birçok doğal kaynak sayesinde yapılar ya da insanlar enerji ihtiyaçlarını karşılayabilecek duruma gelmiştir. Yukarda bahsetmiş olduğumuz ekolojik dengeyi korumak ve gelecek nesillere daha sağlıklı bir habitat bırakmak amacıyla oluşturulan ve zaman geçtikçe uluslararasında yaygınlaşan, pozitif rekabete sebep olan İngiltere üretimli BREEAM ile Amerika Birleşik Devletleri üretimli LEED yeşil bina sertifikasyon sistemleri, bu doğa tahribatlarına ve enerjilerinin sürdürülebilirliğine ilk ve kalıcı adımlarını atmış bulunmaktadırlar. BREEAM ve LEED sertifikasyon sistemlerinin her ikisinde ortak çıkış noktası, toplum bireylerine doğal yaşanılabilir alanlar oluşturulması ve ileriki nesillere hayat düzenlerini ve sağlıklarını olumsuz etkileyecek malzemelerden ve uygulamalardan uzaklaşmalarını sağlamaktır. Bu tez çalışmam kapsamında; sürdürülebilirlik kavramı, yeşil bina ve sertifikasyon sistemlerini, tarihçelerini, oluşum amaçlarını ve yapısal konutların enerji verimliliklerinin devamının sağlanması ve yayılması için referans kriterlerini inceledikten sonra, ülkemizde bu süreçten geçip sertifikasyon programına tabii tutulan konut projesi örneği üzerinden kriterler ve yaygınlaştırılması için gerekli kıstaslar tanımlandıktan sonra, ülkemizde uygulanabilecek ve yaygınlaştırılabilecek yerli bir yeşil bina sertifikasyon sistemi için neden-sonuç ilişkisi ele alınarak değerlendirilmiş olup ve bunların sonucunda ülkemizden örnek uygulamalar incelenerek ortaya bu tez atılmıştır.
Özet (Çeviri)
The greenhouse effect caused by the effects of the greenhouse effect caused by the gases emitted to the atmosphere is caused by carbon dioxide (CO2) emissions, and the methods of minimizing and reducing the large amount of CO2 generated increase the importance as time goes by. The amount of carbon dioxide (CO2) gas released to the atmosphere on earth has been determined to be composed of structural projects which we have produced for the purpose of housing. Nowadays, developing technology has enabled the production of energy from many natural resources. These natural resources, which are considered as alternative sources of energy, can produce energy and during this production, much less damage to the environment than fossil resources can be made. Thanks to wind, solar and many other natural resources, structures or people have been able to meet their energy needs. In order to protect the ecological balance we have mentioned above and to leave a healthier habitat to future generations, the UK-based BREEAM which produces international competition and international competition, which has become more and more international in time, and the LEED green building certification systems that are produced in the United States are the first and last steps to sustain this are thrown. The common starting point of both BREEAM and LEED certification systems is to create natural habitable spaces for community members and to ensure that future generations move away from materials and practices that will adversely affect their life patterns and health. Within the scope of this thesis; After examining the concept of sustainability, green building and certification systems, their history, formation objectives, and reference criteria for the continuation and dissemination of energy efficiency of structural houses, after determining the criteria and dissemination criteria for the expansion of the housing project in Turkey, the causeeffect relationship has been evaluated for a local green building certification system which can be applied and extended and this thesis has been put forward by examining the sample applications from our country.