On the trail of west – east signalling interoperability:A novel proposal for an STM and an interface for ETCS onboard operating on class b trackside signalling systems
Batı – doğu arası karşılıklı işletilebilirliğin izinde: ETCS araç üstü sistemlerin sınıf b hat yanı sinyal sistemleri üzerinde çalışması için yeni bir STM ve arayüz önerisi
  1. Tez No: 856932
  2. Yazar: ÇAĞLA KIVILCIM ÇİFTCİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TURAN SÖYLEMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Raylı Sistemler Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Raylı Sistemler Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
ERTMS (Avrupa Demiryolu Trafik Yönetim Sistemi) ve ALSN (Sürekli Otomatik Tren Sinyalizasyonu) sistemleri dünya çapında işletilen başlıca sinyalizasyon sistemlerinden ikisidir. ERTMS, Avrupa tarafından dünyaya sunulan bir sistemdir. ERTMS sinyalizasyon sistemi, demiryolu operasyonlarını birleştirmeyi ve ülkeler arasında ortak işletilebilirliği sağlamayı hedefleyen spesifikasyonlara sahiptir. Bu tür spesifikasyonları yayınlamadan önce, Avrupa Demiryolu İdareleri farklı gereksinimler ve koşullar altında tren işletmeciliği yapmak durumunda kalıyordu. Bu durum ise işletme süreçlerinde esnek ve homojen olmayan hareket kontrol sistemlerinin kullanılmasına yol açıyordu. Bu nedenle, kesintisiz ülke sınırları arasında araç işletmesini mümkün kılmak için Ortak İşletilebilirlik için Teknik Özellikler' (TSI) adı verilen bir dizi spesifikasyon önerilmiştir. Her bir alt sistemin yapısal ve işlevsel gereksinimleri bu direktif kapsamında açıklanmaktadır. Bu tezin en önemli bölümü“Komuta Kontrol ve Sinyalizasyon”(CCS) için TSI'dır. Bu teknik şartname ERTMS içerisinde ETCS'i A Sınıfı tren koruma sistemi kabul eder. Öte yandan ALSN sinyalizasyon sistemi, dünya demiryollarının %10'unu oluşturan, dünyanın en işlevsel sinyalizasyon sistemlerinden biridir. TSI spesifikasyonları ALSN sinyalizasyon sistemini ise B Sınıfı tren koruma sistemlerinden biri olarak kabul etmektedir. Her sinyalizasyon sisteminin araçüstü ve hat yanı alt sistemleri vardır. ERTMS, araçüstü ETCS ve hat yanı ETCS'ten oluşur; ALSN de, araüstü ALSN ve hat yanı ALSN alt sistemlerine sahiptir. TSI spesifikasyonları, B Sınıfı hat yanı sistemleriyle donatılmış demiryolu hatlarında A Sınıfı araçüstü sinyalizasyon sistemlerinin çalıştırılmasına olanak tanıyan arayüzleri ve modülleri de içeren tanımlar barındırmaktadır. Bu tür modüllere TSI spesifikasyonlarında 'Özel İletim Modülü' (STM) adı verilmektedir. Bu tez, ALSN hat yanı sinyalizasyon sistemi ile donatılmış bir demiryolu hattında demiryolu taşıtlarının ETCS ile çalıştırılmasına olanak tanıyan yeni bir STM ve arayüz önermektedir. Önerilen STM ünitesi bir sistem mimarisi olarak kavramsallaştırılmıştır ve ERTMS ile ALSN arasında sinyalizasyon sisteminin ortak işletilebilirliğini sağlamak için yeni bir standartlaştırılmış arayüz tanıtılmıştır. ERTMS ve ALSN sinyalizasyon sistemleri için karşılaştırmalı literatür taraması yapılmıştır. Çalışma, bu iki sistem için mevcut literatürün temel olarak modelleme, optimizasyon ve uygulama/işletme sırasında karşılaşılan sorunlara odaklandığını ortaya çıkartmıştır. Ayrıca ERTMS'de, diğer sinyalizasyon sistemlerinin ERTMS'ye entegrasyonuna yönelik çalışmaların varlığını kanıtlayan STM ile ilgili literatür de bulunmaktadır. Ancak, bu iki sistem arasında büyük bir literatür boşluğu bulunmaktadır. Scopus'ta yapılan arama sorgusuna göre ERTMS literatürü 2.208 makale, konferans makalesi, kitap vb. ile 1968 yılından itibaren yayın yapılan bir literatürdür. ALSN sinyalizasyon sistemi 1930'larda Sovyetler Birliği'nde geliştirildi ancak ALSN ile ilgili literatür çalışmaları Scopus araştırmasında yalnızca 78 kayıt olarak sonuç vermektedir. Bunun ana nedeni, ERTMS'nin dünya çapında herkesin çevrimiçi olarak erişebildiği bir dizi standart ve spesifikasyona sahip olmasıdır; ancak ALSN, standartlar ve spesifikasyonlarla standartlaştırılmış bir yaklaşımın mevcut olmadığı kapalı bir sistemdir. Sinyalizasyon sistemlerinin modellenmesine yönelik çalışmalar konusunda ALSN'nin yeterince ilgi görmediği anlaşılmaktadır; ancak ERTMS için çeşitli çalışmalarla farklı yöntemlerle yeni modelleme tekniklerinin önerildiği görülmüştür. ERTMS'deki optimizasyon çalışmaları daha çok halihazırda iyi tanımlanmış alt sistemlere ek özellikler getirmeye odaklanmıştır. Bazı çalışmalar ERTMS'deki en hayati iletişimlerden biri olan baliz ve baliz iletim modülü (BTM) arasındaki iletişim optimize edilmesiyle ilgilidir. ALSN için optimizasyon çalışmaları yoğun olarak ALSN kodunun bağışıklığına ve sistemin optimizasyonuna odaklanmaktadır. ERTMS literatürü, eski sinyalizasyon sisteminden ERTMS'ye geçiş sürecinde ortaya çıkan sorunlara çözüm önermektedir. ALSN için bu çabalar daha çok işletme sırasında ortaya çıkan konulara odaklanmaktadır. Daha önce tanımlandığı gibi, araüstü ETCS'nin eski (ulusal) sinyalizasyon sisteminden hareket yetkisi almasını sağlayan bir“Özel İletim Modülü”(STM) bulunmaktadır. Bu sinyalizasyon sistemleri, B Sınıfı tren koruma sistemleri listesinde tanımlandığı gibi birden fazla olabilir. Literatürde de yeni STM'leri öneren çalışmaların mevcut olduğu görülmüştür. Eski sinyalizasyon sisteminden, ERTMS sinyalizasyon sistemine geçiş süreci, teknik ve mali açıdan zorlu bir yatırımdır. Yatırımın hem hat yanında hem de araüstü sistemlerde yapılması gerekmektedir. Yeni trenlerin ve demiryolu araçlarının satın alınması veya mevcut araçların bu sistemlere uyumlu olarak yenilenmesini gerektirir. Avrupa hâlâ geçiş döneminde olduğundan, mevcut demiryolunun tam potansiyelini ortaya çıkarabilmek için STM teknolojisinde yeni gelişmelere ihtiyaç duyulmaktadır. STM sistemlerini benimsemenin bir diğer nedeni de demiryolu ürün üreticilerinin rekabet gücünden yararlanmaktır. Bu yaklaşım, B sınıfı sinyalizasyon sisteminin işletildiği diğer demiryolu hatlarında da ETCS araüstüne sahip trenlerin çalıştırılmasına olanak sağladığından, demiryolu hattının kapasitesini, demiryolu araçlarına yapılan yatırımlarının geri dönüş oranını otomatik olarak artırmakta ve demiryolu hattında ülke sınır geçişlerinde harcanan zamanları azaltmaktadır. ALSN STM önerisi, Avrupa'yı Uzak Asya ve Güney Asya'ya bağlayan“Bağımsız Devletler Topluluğu”(CIS) üyesi ülkelerden geçen ve kesintisiz demiryolu taşımacılığına açılan bir kapıdır. Yazarın bildiği kadarıyla ALSN için STM henüz önerilmemiştir. Letonya, Litvanya ve Estonya Avrupa Birliği'nin bir parçası olmasına ve eski sinyalizasyon sistemi olarak ALSN sinyalizasyon sistemine sahip olmasına rağmen, bu ülkeler tarafından bir STM girişiminde bulunulmamıştır. ALSN, Avrupa Birliği'nin ortak işletilebilirlik teknik şartnamesi tarafından B Sınıfı tren koruma sistemi olarak tanımlansa da, bu iki sinyalizasyon sisteminin ortak işletilebilirliğini sağlayacak olan önerilmiş bir yöntem bulunmamaktadır. Yeni önerilen STM ve arayüzün gereksinim analizini gerçekleştirmek için bu tez, her bir sinyalizasyon sisteminin çalışma prensibini ve alt bileşenlerini analiz etmektedir. ETCS'nin araçüstü bileşenleri bu çalışma için çok önemli olduğundan, belirlenen bileşenler ve çalışma prensipleri analiz edilmiştir. ETCS araçüstü sistemi Sürücü Makine Arayüzü (DMI), Avrupa Hayati Bilgisayarı (EVC) Tren Arayüz Birimi (TIU), Baliz İletim Modülü (BTM), Döngü İletim Modülü (LTM), Euroradyo, Odometri, Tren Bütünlük ve Özel İletim Modülü (STM) adlı alt bileşenlere sahiptir. Araçüstü ve hat yanı sistemleri arasındaki arayüzü detaylandırmak için BTM'ye daha fazla dikkat edilmiş ve daha detaylı incelenmiştir. BTM'nin sorumluluğu, balizleri aktive etmek için üretilen uyandırma sinyalini 27MHz sürekli dalga sinyali olarak göndermek ve balizler tarafından üretilen cevap sinyalini almaktır. Alınan cevap sinyali, frekans kaydırmalı anahtarlama (FSK) sinyali formunda“telegram”adı verilen verileri içerir. Alınan sinyal, EVC'ye gönderilmek üzere BTM ünitesinde demodüle edilir. Tren bir balizin üzerinden geçerken, BTM balise uyandırma sinyali vererek baliz ile BTM arasındaki iletişimi başlatır. Başlatılan iletişim“cevap sinyali verilerinin”aktarılmasıyla sonuçlanır. Veri işleme, dijital bir telegramın demodüle edildiği BTM'de başlar. BTM, dijital telegramı EVC ile paylaşır. EVC'de alınan veriler işlenir ve sürücüler için DMI'da görüntülenir. BTM, alınan sinyalden coğrafi konum, rota bilgileri ve hız sınırlama bilgilerini çıkarır. İhtiyaç analizini gerçekleştirmek için ALSN hat yanı alt bileşenleri tanımlanır. ALSN hattının en ayırt edici bileşeni, Yeşil (G), Sarı (Y) ve Kırmızı-Sarı (RY) ALSN kodlarını üreten ray kod vericisidir (CTT). Bu kodlar, genlik modülasyonunun ayrı bir AC bağlantısıyla gerçekleştiği verici rölesine (TR) gönderilir. Üretilen kodlar kod trafosu (CT) ile raylara verilir. Bir tren blok bölümüne girdiğinde ve ray boşluğu tespitini tetiklediğinde, ALSN kodları iletim penceresi başlatılır. Üç tür ALSN kodu vardır: Yeşil (G), Sarı (Y) ve Kırmızı-Sarı (RY). Bu kodlar trenin yaklaştığı sinyal ışığının sinyal göstergesini gösterir. G yeşil, Y sarıyı ve RY kırmızıyı gösterir. Ray kod vericisi, sinyal yönü bilgisini alır ve karşılık gelen kod için DC vericisi ile bir kare sinyal kombinasyonu üretir. Her sinyal göstergesine karşılık gelen kare kod dizisi mevcuttur. Gerekli bileşenler, araçüstü ETCS ve hat yanı ALSN için ayrı ayrı tanımlanır. Araçüstü ETCS için gerekli bileşenler Sürücü Makine Arayüzü (DMI), Tren Arayüz Birimi (TIU), Odometri, Avrupa Hayati Bilgisayarı (EVC) ve Baliz İletim Modülüdür (BTM). Hat yanı ALSN için gerekli bileşenler ray kod vericisi, DC ve AC verici rölesi ve kod transformatörüdür. Ek olarak, araçüstü ETCS yeni önerilen ALSN STM'ye sahip olmalıdır. ALSN STM harici tipte olacak şekilde tasarlanmıştır, böylece araçüstü Profibus ETCS'ye doğrudan entegrasyonu yoktur. TSI CCS, performans seviyesi ve güvenlik seviyeleri açısından ETCS hat yanı ve araçüstü için çok önemli bir gerekliliğe işaret etmektedir. Bu sistemlerin güvenlik bütünlüğü seviyesi EN50129'da tanımlandığı gibi SIL4 olacaktır. Spesifikasyon ayrıca araçüstü ETCS gerekliliğinin çok katı olduğunu belirtirken, ETCS hat yanı sisteminin daha esnek olarak tanımlandığını belirtmektedir. TSI CCS, ETCS hat yanı arızalarının güvenlik tehlikelerinden ziyade çalışma modunun bozulmasına yol açacağını belirtmektedir. ALSN hattını kullanan ALSN STM entegrasyonu performans, işlevler ve güvenlik açısından bu gereklilikleri dikkate alacak şekilde tasarlanmıştır. İhtiyaç analizi, araçüstü ETCS'nin bir bütün olarak kullanılması gerektiğini ve bütünlüğünün bozulmaması gerektiğini işaret etmektedir. Harici tip ALSN STM, güvenlik tehlikelerinden ziyade daha kötü durumlarla sonuçlanacak şekilde tasarlanmıştır ve tasarlanmalıdır. İhtiyaç analizi sonucunda ALSN STM ünitesinin kavramsal sistem gereksinimleri spesifikasyonu hazırlanmıştır. ALSN hat yanı sisteminin çıktısı, ALSN STM ünitesinin girdisi olacaktır. Girdi, AC modülasyonlu DC kare kod sinyalleridir. Ünitenin çıktısı ise ETCS hat yanı sisteminin girdisidir. ALSN STM ünitesinin çıktısı hareket yetki bilgisini taşıyacak dijital telegramlardır. Telegram ALSN STM tarafından dijital olarak üretileceği için girdilerin doğrudan BTM ünitesinin FPGA kartına iletilmesi planlanmıştır. AC modülasyonlu DC kare kod sinyalleri, ALSN STM ünitesinin alıcı bobinleri tarafından alınacaktır. Alınan sinyaller, harmonikleri ve bozulmaları ortadan kaldırmak için band geçiren filtreden geçecektir. ALSN iletim ortamı olarak rayları kullandığından ALSN sinyalleri zayıflamış bir şekilde bobine ulaşabilmektedir. ALSN STM'nin amplifikatör bileşenine sahip olmasının nedenide bu zayıflamanın önüne geçmektir. Demodülasyon için güçlendirilmiş sinyal dijital kare kod dönüştürücüsünden geçecektir. Bu aşamada ALSN kodu hareket yetkisine dönüştürülür. Bu hareket yetki bilgisi dönüşüm ünitesine gönderilir ve alınan ALSN koduna göre doğru telegramın seçilmesi işlemini gerçekleştirir. Eşleşen telegram kodu, telegram oluşturucu tarafından oluşturulur ve yerleşik ETCS'nin BTM ünitesine beslenir. Bu tez aynı zamanda Kavramsal Form Uyum Fonksiyonel Arayüz Spesifikasyonu (FFFIS) olarak yeni bir arayüz önermektedir. ERTMS sinyalizasyon sisteminin tanımlı arayüzleri“A”,“C”,“S”,“G”ve“K”arayüzleridir. K ve G arayüzleri farklı B Sınıfı hat yanı STM'ler için kullanılır. A arayüzü baliz ile anten ünitesi arasındaki hava boşluğu arayüzüdür. C arayüzü, baliz ve Hat Yanı Elektronik Birimi (LEU) arasındaki arayüzdür. S arayüzü LEU ile sistemin anklaşmanı arasındadır. Tanımlanan bu arayüzlerin hiçbiri ALSN STM entegrasyonu için geçerli değildir. Hat yanı ALSN STM ile araçüstü ETCS'nin BTM işlevi arasında yeni bir“E”arayüzü önerilmektedir. Avrupa'yı Asya'ya bağlayan tüm uluslararası demiryolu koridorları göz önüne alındığında, ERTMS'den ALSN'ye sinyalizasyon geçişinin bir zorunluluk olduğu görülmüştür. NEAR (Avrupa – Asya Demiryolu Araştırma Kapasiteleri Ağı) adlı proje, Avrupa Birliği tarafından tüm Trans-Avrasya Demiryolu Ağlarının belirlenmesi amacıyla kurulmuştur. Tanımlanan rotaların tümü, ERTMS'den ALSN'ye veya tam tersi sinyalizasyon sistemi geçişini gerektirir. Bu analiz, ALSN STM'nin uyumsuzlukları ve eksikliği nedeniyle Avrupa – Asya Demiryolu ağlarındaki sınır ötesi operasyonlarda zorluklar, gecikmeler ve mali kayıpların yaşandığını göstermektedir. Yeni önerilen ALSN STM ile bu uluslararası demiryolu ağları boyunca demiryolu taşımacılığının rekabet gücü artırılabilecektir. Ülkeler arası işletme açısından tam etkileri, mali kayıplar, yolcu ve yük taşımacılığındaki potansiyel artışın başka bir araştırmanın konusu olması araştırma açısından faydalı olacaktır. Bakü – Tiflis – Kars (BTK) demiryolu hattı, 3 ülkeyi (Azerbaycan, Gürcistan ve Türkiye) birbirine bağlayan TRACECA koridorunun bir parçası olarak ERTMS – ALSN geçişine güzel bir örnektir. Yapım ve rehabilitasyon çalışmaları için yaklaşık 600 Milyon Dolar yatırım bütçesi planlanmış olan bir demiryolu hattıdır. Bu ülkeler arasındaki temel sorun ortak işletilebilirlik ile ilgilidir. Türkiye demiryollarını ERTMS sinyalizasyon sistemiyle işletirken, Gürcistan ve Azerbaycan demiryolu hatlarını ALSN sinyalizasyon sistemiyle işletmektedir. Bağlantı hatlarının elektrifikasyon durumu da farklıdır. Türkiye bağlantı hattı elektriksiz (Kars – Çıldır tüneli), Gürcistan bağlantı hattı 3kV DC elektrifikasyonlu, Azerbaycan bağlantı hattı Bakü – Böyük Kesik ise 25 kV AC elektrifikasyonludur. Tüm bu farklılıkların yanı sıra Azerbaycan ve Gürcistan'ın ekartmanı 1520 mm iken Türkiye'nin ekartmanı ise 1435 mm'dir. Ülkeler bu önemli farklılıkları göz önünde bulundurarak önlem almış ve buna göre yatırım yapmıştır. Ekartmanlar arası farklılık için Gürcistan'ın Akhalkalaki istasyonunda otomatik ekartman değiştirme tesisi kurulmuştur. Azerbaycan'da elektrifikasyonlar arasındaki fark için Gürcistan sınırında AC-DC değiştirme tesisi bulunmaktadır. Ayrıca hem AC hem de DC elektrikli hatlarda faaliyet gösterebilen araçlar Azerbaycan demiryolları tarafından temin edilmiştir. Tesislere, demiryolu araçlarına ve inşaatlara yapılan tüm bu yatırımlar, ortak işletilebilirliği artırmak için yapılmaktadır. Ancak, uygulanabilir bir çözümün mevcut olmaması nedeniyle sinyalizasyon ile ilgili ortak işletilebilirlik konusu hali hazırda eksiktir. Önerilen ALSN STM ve arayüzü, Bakü – Tiflis – Kars demiryolu hattı için de oldukça faydalı olacaktır. Mali ve operasyonel sonuçları anlamak için benzer bir demiryolu hattına karşılaştırmalı bir yaklaşımın faydalı olacağı düşünülmüştür. München-Verona demiryolu hattı İtalya, Avusturya ve Almanya'yı birbirine bağlamaktadır. Bu demiryolu bölümü İskandinav-Akdeniz Ana Ağı ve Demiryolu Yük Koridoru 3 üzerinde yer almaktadır. Verona – Brennero 3kV DC ve Brennero – Münih 15 kV AC elektrikli olduğundan durum BTK demiryolu hattına çok benzer görülmüştür. Sinyalizasyon sistemi İtalya bölümü boyunca SCMT, Avusturya bölümü boyunca ERTMS ve Almanya tarafı boyunca PZB'dir. Bu önemli hususlar München – Verona demiryolu hattının BTK demiryolu hattı ile kıyaslanabilir nitelikte olduğunu göstermektedir. ERA (Avrupa Demiryolu Kurumu), bu bölüme ERTMS sinyalizasyonuna sahip ve 25kV & 15 kV AC elektrifikasyona sahip 55 km uzunluğunda Brenner Base Tüneli yatırımı yapmaya karar vermiştir. Bu yatırım ayrıca bir yatırımın ortak işletilebileceğini sağlayacak boyutlarını da göstermektedir. ERA'nın raporuna göre sınır ötesi operasyonda her yıl tren başına 399 dakika, tren başına ise yaklaşık 500 Euro kayıp yaşandığını göstermektedir. Yatırım kararının kendisi, birlikte çalışabilirliğin sağlanmasının milyarlarca Euro vaat ettiğini göstermektedir. Karşılaştırmalı yaklaşım, sistemler arasındaki geçiş sorunlarının yarattığı kaybı göstermiştir. Tespit edilen kayıplar 55 km uzunluğundaki Brenner Base tünelinin yatırımı ile sonuçlanmıştır. Bu, kesintisiz sınır ötesi operasyonun ve ALSN STM teklifinin önemini daha da vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
ERTMS (European Rail Traffic Management System) and ALSN (Continuous Automatic Train Signalling) systems are two major signalling systems operating worldwide. ERTMS was presented to the world by Europe. ERTMS signalling system has specifications that aim to unify railway operations, resulting in interoperability between countries. Before publishing such specifications, European Rail Administrations dealt with different requirements and conditions, leading to inflexibility in management processes and inhomogeneous movement control systems. That is why they have proposed a set of specifications called 'Technical Specifications for Interoperability' (TSI) to enable seamless cross-border operations. The structural and functional requirements of each sub-system are provided under this directive. This dissertation will focus on TSI for“Command Control and Signalling”(CCS). The ERTMS is considered ETCS as the Class A train protection system. On the other hand, the ALSN signalling system is one of the most operational signalling systems in the world, constituting 10% of the world's railways. TSI specifications also recognise the ALSN signalling system as one of the Class B train protection systems. Every signalling system has onboard and trackside sub-systems. ERTMS has ETCS onboard and trackside sub-systems; ALSN also has ALSN onboard and trackside sub-systems. TSI specifications define interfaces and modules to allow the operation of Class A onboard signalling systems in railway lines equipped with Class B trackside systems. This kind of module is called a 'Specific Transmission Module' (STM) by the TSI specifications. This dissertation proposes a novel STM and interface to allow the operation of rolling stock with ETCS onboard a railway line equipped with an ALSN trackside signalling system. The proposed STM unit is conceptualised as a system architecture, and a new standardised interface is introduced to enable signalling interoperability between ERTMS and ALSN. A comparative literature review is performed for ERTMS and ALSN signalling systems. The study revealed that the available literature for these two systems mainly focuses on modelling, optimisation, and issues faced during implementation/ operation. Additionally, ERTMS has also STM-related literature that proves the availability of efforts for integrating other signalling systems into ERTMS. There is a huge literature gap between these two systems. According to the search query performed in Scopus, the literature of ERTMS dates back to 1968, with 2,208 articles, conference papers, books, etc. ALSN signalling system was developed in the 1930s in the Soviet Union. However, the Scopus search showed that there are only 78 registered works of literature relevant to ALSN. The major reason is that ERTMS has a set of standards and specifications that are available online to ever