Salon dansçılarına uygulanan proprioseptif ve kuvvet egzersizlerinin kalf kasları dayanıklılığına, denge ve ayak bileği açılarına etkisinin belirlenmesi
Applied to ballroom dancers determination of the effect of proprioceptive and strength exercises on dancers' endurance of the calf muscles, balance and ankle angles
- Tez No: 566056
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BERGÜN MERİÇ BİNGÜL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Amaç: Bu çalışmada salon dansçılarına uygulanan proprioseptif ve kuvvet egzersizlerinin kalf kaslarının dayanıklılığına, denge ve ayak bileği açılarına etkisini belirlemek amaçlanmıştır. Yöntem: Araştırmanın örneklem grubu Dans sporu Latin Amerikan (Salon Dansları) dansları disipliniyle aktif olarak uğraşan dans yaşları en az 2 sene ve üstü, haftada en az 2 gün antrenman yapan toplam 27 yetişkin sporcusundan oluşmuştur. Araştırma deneysel bir çalışma olup, rastgele olarak seçilen 14 kişi antrenman grubu (7 kadın-7 erkek yaş 25.91±4.07 yıl, ağırlık 60.60±11.57 kg boy 170.19±8.64 cm, bki 20.72±2.27 kg/m², % yağ 18.21±5.67), 13 kişi kontrol grubu (6 kadın-7 erkek yaş 23.49±3.94 yıl, ağırlık 66.05±6.55 kg, boy 171.36±7.15 cm, bki 22.44±0.95 kg/m², % yağ 20.79±8.02) olarak araştırmaya katılmıştır. Çalışmada her iki grubun (antrenman-kontrol) ilk ölçümleri yapıldıktan sonra antrenman grubuna kendi antrenmanlarının yanı sıra ilave olarak proprioseptif ve kuvvet egzersizlerini içeren 12 haftalık antrenman programı uygulanmıştır. Sporcular bu antrenmanı haftada 2 gün toplamda 24 kez yapmışlardır. Kontrol grubu ise herhangi bir proprioseptif ve kuvvet antrenmanı yapmayıp hali hazırdaki dans antrenmanlarına devam etmişlerdir. Bulgular: Antrenman ve kontrol grubuna ait ilk ve son ölçümde alınan denge verileri gruplara göre karşılaştırıldığında statik denge ve bileşenlerinin istatistiksel açıdan anlamlı farka sahip olmadığı bulunmuştur (p>0.05). Aynı şekilde dinamik denge bileşenlerini oluşturan çift ayak denge, sağ ayak denge ve sol ayak denge puanlarında istatistiksel olarak anlamlı farka sahip olmadığı bulunmuştur (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to determine the effect of proprioceptive and strength exercises on the durability of the calf muscles, balance and ankle angles. Method: Sample group of the study was a total of 27 adult dance athletes who were active in the discipline of Latin American (Ballroom Dance) Dance Sport and have been training at least twice a week and are at least 2 + years dancing age. The study was an experimental study in which randomly selected 14 people training group (7 female-7 male, 25.91 ± 4.07 years old, weight 60.60 ± 11.57 kg, height 170.19 ± 8.64 cm, BMI 20.72 ± 2.27 kg / m², fat 18.21 ± 5.67% ), the control group (6 female-7 male, 23.49 ± 3.94 years old, weight 66.05 ± 6.55 kg, height 171.36 ± 7.15 cm, BMI 22.44 ± 0.95 kg / m², fat 20.79 ± 8.02%) were included. After the initial measurements of both groups (training-control) were performed, 12-week training program including proprioceptive and strength exercises was applied to the training group, together with their own dance training. The athletes performed this training twice a week, 24 times in total. The control group did not perform any proprioceptive and strength training, but continued their routine dance training. Results: When the equilibrium data obtained in the initial and final measurements of the training and control group were compared, it was found that the static balance and its components did not have a statistically significant difference (p>0.05). Similarly, it was found that there was no statistically significant difference between the two feet balance value, right and left foot balance values (p>0.05).