Radyoterapi tedavisinde erken evre sol meme kanseri hastalarının nefes kontrollü ve kontrolsüz hacimsel ayarlı ark terapi tekniği ile kalp dozlarının karşılaştırılması
Comparison of heart dosages with breath controlled and uncontrolled volumetric modulated arc therapy of early stage left breast cancer patients in radiotherapy
  1. Tez No: 566057
  2. Yazar: EBRU ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜNSELİ AYŞE GARİP, DR. ÖĞR. ÜYESİ BORA TAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyofizik, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Onkoloji, Biophysics, Physics and Physics Engineering, Oncology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyofizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Erken evre sol meme kanserli 10 kadın hastada normal nefes ve nefes tutmalı VMAT (hacimsel ayarlı ark terapi, Volumetric Modulated Arc Therapy) tedavi planları hazırlanarak, DVH (Doz Volume Histogram) üzerinde riskli organların kalp ve sol ön inen arter olan LAD (Left Anterior Descending) dozlarının iki plan arasındaki farklarının incelenerek radyoterapi sonrası kalp üzerinde geç yan etkilerini azaltmak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Solunum takip sistemi eşliğinde 10 sol meme kanserli hastanın normal nefes (NN) ve nefes tutmalı (NT) VMAT planları hazırlandı. Her hastanın iki görüntüsü iki alanlı oluşturularak uygulanmadan önce 28 fraksiyon da dozun %95'i tüm memeye 47 Gy, tümör yatağına eş zamanlı ek tedavi (SIB, Simultaneous Integrated Boost) 60 Gy verilecek şekilde tedavi planlamaları hazırlandı. Bulgular: Kalbin maksimum doz değeri beklediğimiz gibi NT tekniği ile ortalama (31,76 ± 8,71 Gy), NN tekniği ile ortalama (40,56 ± 5,17 Gy)'ye göre %22 oranda 8,8 Gy azalma ile daha iyi sonuçlar elde edildi. Kalp ortalama doz değerinde de NT tekniği ile ortalama (2,58 ± 0,81 Gy), NN tekniği ile ortalama (3,79 ± 0,94 Gy)'ye göre %32 oranda 1,2 Gy azalma ile daha iyi sonuçlar elde edildi. LAD ortalama doz değeri NT tekniği ile ortalama (5,88 ± 1,73 Gy), NN tekniği ile ortalama (8,61 ± 2,43 Gy)'ye göre %32 oranda düşüş ile 2,7 Gy azalma görüldü. Sonuçlar: VMAT NN ve NT teknikleri ile hazırlanan planlar da LAD, kalp maksimum ve ortalama doz değerlerindeki azalma ile istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmuştur (p=0,005). Böylece meme kanserli hastalarda radyoterapi sonrası oluşabilecek kardiyak yan etkiler azaltılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: Our objective is to ensure improvement of post radiotherapy late heart effects and to record a significant decrease of doses by VMAT (Volumetric Modulated Arc Therapy) technique performed with breath holdfor the treatment of of female patients with early stage left breast cancer. The differences between the two plans; normal breath (NB) and breath holding (BH) on the risky organ, the heart, with DVH (Dose Volume Histogram) and LAD (Left Anterior Descending) were determined. Materials and Methods: The VMAT plans with BH of ten patients were prepared with the breath monitoring system. The treatment planning was made in order to provide SIB (Simultaneous Integrated Boost) 60 Gy to the mass bed and 47 Gy to entire breast of 95% of the dosage at 28 fractions with two areas of both views of each patient before application. Findings: Maximum dose value of the heart provided as we expected better results with decrease of 22% 8,8 Gy of BH technique mean (31,76 ± 8,71 Gy) versus NB mean (40,56 ± 5,17 Gy). Similarly heart average dose value provided a better result with a decrease of 32% 1,2 Gy of BH technique mean (2,58 ± 0,81 Gy) versus NB technique mean (3,79 ± 0,94 Gy). LAD average dose value indicated a 32% 2,7 Gy decrease of BH technique mean (5,88 ± 1,73 Gy) versus NB technique mean (8,61 ± 2,43 Gy). Results: A statistically significant difference with the decrease of LAD, heart maximum and average dose values has been found of NB and BH technique performed with VMAT (p=0,005). Thus, cardiac side effects after radiotherapy in breast cancer patients were reduced.