Design optimization of transformer placement in electic powerdistribution
Elektrik güç dağıtımında trafoların yerleştirilmesinin tasarımıoptimizasyonu
- Tez No: 566097
- Danışmanlar: PROF. DR. SIRRI SUNAY GÜRLEYÜK, DR. ÖĞR. ÜYESİ ERSAN GÜRAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Elektrik insanları ihtiyaçlarını karşılamak üzere ağlar veya hatlar vasıtasıyla taşınmak zorundadır. Bir elektrik hattı yüksek gerilim ve alçak gerilim bileşenler içermektedir. Bu çalışmada yüksek gerilim hatları için olabilecek ekonomik bir tasarım incelenmiştir. Başlangıçtaki yatırım maliyetleri, güç kaybı, bakım masrafları ve yıllık getiri üzerine dayalı maliyet hesabıyla uygun miktarda ve uygun güçte transformatörün araştırılması sağlanmıştır. Seçilmiş hat mesafeleri ve talep edilen güç değerlerine istinaden bazı durumlar incelenmiştir. Ek olarak, beli bir aralıklarda hat uzunluğu ve talep gücü için gereken transformatör sayısı, ayrı ayrı olarak, en kısa amortisman süresine ve servis ömrü süresince en yüksek kazanca yönelik araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Electricity is required to be transmitted on networks or grids to respond to necessities of citizens. An electricity grid has high voltage and low voltage components. In this study, an economic design of a high voltage grid is investigated. Optimum number of transformers with a convenient power capacity is determined by cost analysis on initial investments, power loss, maintenance expenses and the net benefit on years. Case studies are performed for some selected pair of grid distance and power values. In addition to this, the optimum number of transformers is determined regarding to a range of grid distance and power variables for the least number of years of redemption of the facility and the net maximum profit at the end of service life, separately.