Dalga enerjisi dönüşüm sistemlerinde enerji hasatı için piezoelektrik malzeme kullanılarak tasarlanan sistemlerin deneysel olarak incelenmesi
Experimental investigation of the systems designed by using piezoelectric material for energy harvest in wave energy transformation systems
  1. Tez No: 566098
  2. Yazar: KÜBRA ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KOCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Enerji, insanların üretim yapabilmeleri ve yaşamlarını devam ettirebilmeleri için gerekli olan temel ihtiyaçlardan biridir. Artan nüfus ve gelişen teknolojiyle birlikte enerjiye olan ihtiyaç artarak devam etmektedir. Dünya enerji rezervleri gün geçtikçe tükenmeye yaklaşmakta ve mevcut enerji yöntemleri zararlı etkileri ile dünyayı tehdit altına almaktadır. Bu durum yeni enerji arayışlarına sebebiyet vermekte, en iyi alternatif olarak yenilenebilir enerjiler ön plana çıkmaktadır. Yerkürenin dörtte üçünü kaplayan sular ile elde edilecek dalga enerjisi, küresel enerji talebinin yüksek bir kısmını karşılayabilecek potansiyele sahiptir. Dalga enerjisinden yararlanmak için kullanılan mevcut sistemler yüksek dalga boyları ve genliklerinde çalışmak üzere tasarlanmışlardır. Bu sistemlerin etkilerinden faydalanamadığı aralıklardaki dalgaların enerjilerinden yararlanabilmek için yapılan araştırmalarda, dalgaların oluşturdukları mekanik etkilerin piezoelektrik malzemeler ile enerji hasadı sistemlerinde kullanılabileceği görülmüştür. Piezoelektrik malzemeler, kristal yapılarından dolayı üzerine etkiyen kuvvetin etkisiyle voltaj üretebilen malzemelerdir. Bu çalışmanın amacı, piezoelektrik malzeme ile tasarlanan enerji hasatçısının farklı dalgaların etkisi altında, serbest su yüzeyine olan konumunun değiştirilmesiyle elde edilen enerji miktarlarını karşılaştırarak en uygun enerji hasatçısı sistemini oluşturmaktır. Çalışmada 12 farklı konumda bulunan enerji hasatçısı sistemi 2 farklı dalga formu altında incelenmiştir. Oluşturulan 24 adet konfigürasyon için yapılan deneysel çalışma ile elde edilen verilere göre enerji hasat sistemlerinin verimlilik hesapları yapılmıştır. Yapılan çalışmaya göre maksimum güç değeri dalga hasatçısının dalga üretecine 50 cm uzaklıkta zeminden 35 cm yükseklikte, serbest su yüzeyine dik durumda ve dalga yüksekliği 2 cm ve periyodu 0,29 sn. olan dalgaların etkisi altında olması durumunda oluşturulan 16 numaralı konfigürasyon ile 2,26 (µW) olarak; maksimum verim yine 16 numaralı konfigürasyonda %21,04 olarak elde edilmiştir. Bu yüzden tasarımın serbest su yüzeyine dik, yüzeye yakın konumda ve frekansı yüksek dalgalar etkisinde kullanılacak şekilde yapılması verimi önemli ölçüde artıracaktır.
Özet (Çeviri)
Energy is one of the basic necessities for people to be able to produce and maintain their lives. İncreasing population and developing technology, the neccesity of energy increases more and more. Energy reserves on the Earth approach to depletion day, while other existing sources threaten the World with harmful effects. This leads to increase the researches for new renewable energy sources which is the best alternative. The three quarters of Earth are covered with water which defines a quality source of global energy from the wave energy which is a quality source to meet the demand. To benefit from wave energy, the existing used systems are designed to operate at high wavelengths and amplitudes. It has been seen in researches that, to benefit from the energies of the waves, the mechanical effects are created by the waves cannot be used in the piezoelectric materials and energy harvesting systems at intervals where the effects of these systems cannot be use. Piezoelectric materials are crystal materials that can produce voltage due to the force effect on them. The aim of this study is to create the most suitable energy harvesting system by comparing the energy amounts obtained by changing the position of the energy harvester designed with piezoelectric material to the free water surface under the influence of different wave conditions. Was examined within two different wave compositions. In the study, the energy harvesting system in 12 different locations Was examined within two different wave compositions. The efficiency of energy harvesting systems was calculated according to the data obtained from the experimental study for 24 configurations. According to the study, the maximum power value 2,26 (µW) of the wave harvester was 50 cm from the ground at a height of 35 cm from the ground, it was perpendicular to the free water surface and the wave height is 2 cm and the period was 0.29 sec. as; the maximum yield was again obtained as 21.04% and in configuration 16. Therefore, the design will be made perpendicular to the free water surface, close to the surface and in the case of high frequency waves will significantly increase the efficiency.