Diyarbakır' da yetiştirilen bazı yerli soğan (Alliumcepal.) genotiplerinin morfolojik karakterizasyonu
Morphological characterization of some local onion (Allium cepa L.) genotypes created in Diyarbakir
  1. Tez No: 566115
  2. Yazar: MEHMET REŞAT BAYAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VEDAT PİRİNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmada; Diyarbakır'da yetiştirilen yerli soğan genotiplerinin morfolojik özelliklerinin belirlenerek verim ve kalite parametreleri yönünden ekonomik anlamda yetiştiriciliği yapılabilecek genotiplerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma, Dicle Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkilerine ait Uygulama ve Araştırma alanında 2010-2011 yılında yürütülmüştür. Çalışmada materyal olarak Diyarbakır'ın ilçelerinden toplanan 25 adet yerel soğan genotipi kullanmıştır. Araştırmada incelenen 25 adet materyalin özellikleri UPOV kriterlerine göre belirlenmiştir. Çalışmada, fidede, bitkide, meyvede ve tohumda gözlem ve ölçümler alınmıştır. Bunların dışında alınan farklı gözlem ve ölçümler UPOV kriterlerine uyarlanmıştır. Yapılan gözlem ve ölçümler sonucunda genotipler arasında çoğu özellikler bakımından çok önemli farklılıklar görülmüştür. Genotipler içinde ıslah çalışmaları için ümitvari tiplerin olabileceği görülmüştür. Bu tiplerin bölgeye uygun çeşit adayı olarak ıslah materyali niteliğinde olabileceği düşünülmektedir. Bu mateyallerin değerledirilerek çeşit adayı olarak ıslah proğramlarına alınması bölge çiftçisine kendi ekolojisinde ismine doğru soğan çeşidi olarak kullanabilecektir. Çalışma sonucunda G12, G13, G14 ve G15 genotipleri bölgeye uygun soğan çeşit adayı olarak değerlendirilecek niteliktedir.
Özet (Çeviri)
In this study; the aim of this study was to determine the morphological characteristics of native onion genotypes grown in Diyarbakir and to determine the genotypes in terms of yield and quality parameters. The research was carried out in 2010-2011 in Dicle University Faculty of Agriculture. The study used 25 local onion genotypes collected from the districts of Diyarbakır as material. The properties of the 25 materials were determined according to UPOV criteria. Observations and measurements were taken in seedlings, plants, fruits and seeds. Apart from these, different observations and measurements were adapted to UPOV criteria. As a result of the observations and measurements, there were significant differences between the genotypes in terms of most features. It has been observed that there may be hope types for breeding studies within genotypes. It is considered that these types are a breeding material as a suitable variety candidate for the region. It is thought that these types can be qualified as breeding material suitable for the region. Evaluating these materials and taking them as breeding programs as a candidate for varieties will be able to use as an onion variety to the local farmer in their own ecology. At the end of the study, G12, G13, G14 and G15 genotypes will be evaluated as onion cultivars suitable for the region