Kocagöl (Muğla-Dalaman) levanten ova kurbağası (Pelophylax bedriagae) populasyonunun beslenme biyolojisi üzerine araştırmalar
Investigations on feeding biology of levant marsh frog (Pelophylax bedriagae) populations in Kocagol district
  1. Tez No: 566114
  2. Yazar: LATİFE ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT YORULMAZ, PROF. DR. DİNÇER AYAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışma kapsamında Muğla ili, Dalaman ilçesinin Kapukargın Köyüne bağlı Kocagöl'de Pelophylax (P.) bedriagae popülasyonunun beslenme biyolojisi araştırılmıştır. Kusturma yöntemi ile midesi yıkanan 32 ergin örneğin 30'unun midesinde 128 adet av tespit edilmiştir. 2 tane örneğin midesinde besin bulunamamıştır. Tanımlanabilen avlar familya düzeyine kadar sınıflandırılmış olup nümerik, frekans ve hacim değerleri ile birlikte çeşitli indeks hesaplamaları yapılmıştır. Mide içeriği sonuçlarına göre bu türün özellikle böceklerle (Insecta) beslendiği tespit edilmiştir. Insecta sınıfı sayısal olarak %60,16'lık, bulunma sıklığı bakımından %86,67'lik ve hacimsel olarak %33,16'lık paya sahip olarak en baskın grup olduğu görülmüştür. P. bedriagae'nin diyetinde omurgalı bir canlıya rastlanmamıştır. İncelenen 14 dişi ve 16 erkek bireylerinin toplam mide hacimleri arasında anlamlı bir fark olduğu tespit edilmiştir. Dişilerin erkek bireylere göre daha büyük avlarla beslendiği belirlenmiştir. Dişi ve erkek bireylerin av çeşitliliği bakımından benzer olduğu bulunmuştur. Dişi ve erkeklerin tükettikleri av sayılarının benzer olduğu gözlenmiştir. Ayrıca bu türün boyları ile tükettikleri av sayısı arasında bir ilişkinin olmadığı tespit edilmiştir. Av hacminin hem boy hem de av sayısı ile pozitif bir ilişki olduğu sonucuna varılmıştır Bu türün biyolojik mücadeledeki önemi ve ekolojiye katkısı ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the feeding biology of Pelophylax (P.) bedriagae, population in Kocagol of Kapukargın Village of Dalaman county of Muğla province was investigated. Stomach contents of 32 adult specimen captured were removed by flushing method. Totally, 128 individual prey items were identified from the stomachs of 30 frogs. No food was found in stomach of 2 samples. The pre-defined catches were classified as the family and their numerical, frequency and volume values and various index calculations were made. From the result of the stomach contents, it was found that this species was especially fed with insects. Insecta class was found to be the most dominant group numerical 60.16%, frequency 86.67% in terms of incidence and 33.16% in volume. No vertebrate was found in the diet of P. bedriagae. 14 female and 16 male subjects were found to have a significant difference between total stomach volumes. It was determined that females were fed with larger prey than males. Female and male individuals were found to be similar in terms of prey various. There was no difference between the number of catches consumed by females and males. In addition, no relationship was found between the length of this species and the number of prey they consumed. It was concluded that the prey volume had a positive relationship with both the length and the number of prey. The importance of this species in biological control and its contribution to ecology have been demonstrate.