Filistin'in toprak ve su kaynakları, tarımsal yapısı ve mevcut sorunları
Soil and water resources, agricultural structure and existing problems of palestine
- Tez No: 566123
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN HANAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Toprak ve su, tarımın uygulanabilirliğini ve tarımsal üretim kalıplarını belirleyen iki büyük doğal kaynaktır. Filistin topraklarında, her ikisi de sınırlıdır, bu yüzden onların doğru kullanımı ve verimli yönetimi, Filistin tarımının gelişimi için köşe taşı olarak kabul edilmelidir. Filistin Devleti bugün de olduğu gibi, fiziksel olarak toplamda sırasıyla 5,880 km² ve 365 km² yüzölçümüne sahip Batı Şeria ve Gazze Şeridi adı verilen iki ayrılmış toprak parçasından oluşmaktadır. Toplam arazinin yalnızca yaklaşık üçte biri ya da 185400 ha'ı ekilebilir arazi olarak düşünülmektedir ve bunun 167900 ha'ı (%90,6) Batı Şeria'da ve 17500 ha'ı ise (%9.4) Gazze Şeridi'ndedir. Toplam ekilebilir arazinin %81'i yağmur suyuyla beslenmekte, geriye kalan %19'unda ise sulu tarım yapılmaktadır. Hayvan otlatmaya ayrılan arazi miktarı 202000 ha iken, otlaklar için mevcut alan yalnızca 62100 ha'dır. Ek olarak, 9400 ha arazide ise ormanlık alanlar bulunmaktadır. Yeraltı suyu, Batı Şeria ve Gazze Şeridi'nde ki Filistinliler için temel su kaynağıdır ve tüm su kaynaklarının %90'ından fazlasını oluşturmaktadır. Ana havzalar, Batı Akarsu Havzası, Kuzey-Doğu Akarsu Havzası, Batı Şeria için Doğu Aküfer Havzası ve Yeraltı Suyunun çok sığ derinlikte bulunduğu Gazze Kıyı havzası olarak dört ayrı birime ayrılabilir. Yıllık ortalama yağış Batı Şeria'da 460 mm/yıl, Gazze Şeridi'nde 356 mm/yıldır.
Özet (Çeviri)
Soil and water are two main natural resources for determining agriculture practicability, production patterns. Both resources are restricted, thus their profitable usage and effective management should accepted as the main constituent for development of agriculture in Palestine. However The State of Palestine, as it stands today, physically separated two parts, West Bank and Gaza Strip, having total areas of 5,661 km2 and 362 km2, in order. Only about one third of the total area or (185400 ha), is considered suitable area for cultivation, 167900 ha (90.6%) of which are in the West Bank and a mere of 17500 ha (9.4%) are in the Gaza Strip. %81 of the total cultivated area is fed by rain; the remaining 19 percent of this is irrigated. While rangeland amounts are about 202000 ha , and the available grazing area is about 62100 ha and forests areas over 9400 ha. The main water source is groundwater in Palestine, more than 90% of all water resources are in the West Bank and the Gaza Strip. The main basins can be accepted as consist of four units: West River, North-East River, East Aquifer Basins for the West Bank and Gaza Coastal Basin where Groundwater is at so shallow depth. Rainfall is the only groundwater source for Palestinian State. In Palestine; the annual average precipitation is approximately 460 mm / year in the West Bank and 356 mm / year.