Diyarbakır koşullarında ileri kademe ekmeklik buğday (Aestivum L.) hatlarının verim ve kalite özellikleri belirlenmesi
Determination of yield and quality characteristics on advanced stage bread wheat (Aestivum L.) lines under Diyarbakir irrigation conditions
  1. Tez No: 566179
  2. Yazar: AHMET TAYINMAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDIN ALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Ziraat, Engineering Sciences, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Diyarbakır ekolojik şartlarında 2017–2018 yetiştirme yılında yürütülen bu araştırmada, 35 ekmeklik buğday hattı ile 7 adet tescilli ekmeklik buğday çeşidinde (Bezostaya, Kınacı-97, KATE A-1, Konya 2002, Tosunbey, Saggitaro ve Ceyhan-99) verim ve kalite özellikleri incelenmiştir. Bu araştırmada kullanılan hatların bitki boyu 64.3 – 88.45 cm; başak uzunluğu 6.35 – 9.7 cm; başakta tane sayısı 24.5 - 59 adet; başaklanma süresi 142 - 154 gün; bin tane ağırlığı 29.49 – 48.81 g;hektolitre ağırlığı 81.91 – 88.04 kg/hl; birim alan verimi ise 300.17 – 611.78 kg/da arasında değerler gösterdiği saptanmıştır. Araştırmada en yüksek birim alan verimine sahip olan 10 ekmeklik buğday hattında; tanede protein oranı ve tanede gluten (öz) oranı gibi kalite özellikleri incelenmiştir. Protein oranı %13.54-18.03; gluten(öz) oranı ise %28.6-49.2 arasında değiştiği tespit edilmiştir. Araştırma sonunda tarımsal ve kalite özellikleri yönünden üstün bulunan hatların Diyarbakır ekolojik koşullarına uyumlu olduğu ve ileri araştırmalar tamamlandıktan sonra bölge buğday üretim alanlarında çeşit adayı olarak değerlendirilebileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was aimed to determine the yield and quality characteristics on 35 bread wheat lines and 7 registered bread wheat varieties (Bezostaya, Kınacı-97, KATE A-1, Konya 2002, Tosunbey, Saggitaro and Ceyhan-99). Among lines plant length ranged from 64.3 to 88.45 cm; spike length from 6.35 to 9.7 cm; number of grains per spike from 24.5 to 59; number of days to spike from 142 to 154; thousand grain weight from 29.49 to 48.81 g, hectoliter weight from 81.91 to 88.04 kg / hl. grain yield ranged from 300.17 to 611.78 kg / da. In the research, 10 bread wheat lines had the highest unit area yield; protein content and gluten (extract) ratio in seed. Protein content was between 13.54 and18.03%. Gluten ratio was varied from 28.6 to -49.2%. At the end of the research, it was concluded that the lines which are superior for agricultural and quality characteristics are compatible with the ecological conditions of Diyarbakır and can be considered as a candidate for varieties in the wheat production areas after further researches are completed.