Türkiye'de dağılım gösteren squalıus cinsinin taksonomik revizyonu
Taxonomic revision of genus squalius distributing in Turkey
  1. Tez No: 566225
  2. Yazar: ESRA BAYÇELEBİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DAVUT TURAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu çalışma ile Türkiye'de yayılış gösteren Squalius cinsine ait türler sistematik açıdan incelenmiştir. Bu cins ile ilgi havza bazında çalışmalar yapılmış olmakla beraber cinsin tam anlamıyla bir revizyonu bulunmamaktadır. Bu anlamda çalışma, ülkemiz içsu balık faunası adına önem arz etmektedir. Bugüne kadar yapılan çalışmalara göre, bu cinsin Türkiye sularında bilinen 20 türünün olduğu ortaya konmuştur. Bunlar; S. adanaensis, S. anatolicus, S. aristotelis, S. berak, S. cappadocicus, S. carinus, S. cephaloides, S. cephalus, S. cii, S. fellowesii, S. kosswigi, S. kottelati, S. lepidus, S. orientalis, S. orpheus, S. pursakensis, S. recurvirostris, S. seyhanensis, S. semae ve S. turcicus türleridir. Bu çalışmada, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi bünyesinde bulunan Su Canlıları Koleksiyonu'na ait tatlı su kefali türleri ve 2015-2017 yılları arasında Türkiye'nin farklı bölgelerinde gerçekleştirilen arazi çalışmaları sırasında toplanan balık örnekleri morfolojik açıdan karşılaştırılmıştır. Ayrıca çalışmada S. agdamicus olarak tespit edilen türün ülkemiz tatlı su faunası için yeni bir kayıt olduğu ortaya konmuştur. Çalışmada incelenen Bolu Çayı ve Kızılırmak-Yeşilırmak popülasyonlarının birbirlerinden ve Türkiye'de dağılım gösteren diğer türlerden morfolojik olarak farklılıklar gösterdiği, dolayısıyla her iki popülasyonunda henüz tanımlanmamış, muhtemel yeni türler olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, species belonging to the genus Squalis have been investigated in terms of taxonomy in Turkey. Although there have been studies carried out in various basins, no explicit revision has previously been performed. Therefore, this study is of importance for the freshwater fauna of Turkey. According to the results of this study, there are 20 species distributes in Turkey. These are: S. adanaensis, S. anatolicus, S. aristotelis, S. berak, S. cappadocicus, S. carinus, S. cephaloides, S. cephalus, S. cii, S. fellowesii, S. kosswigi, S. kottelati, S. lepidus, S. orientalis, S. orpheus, S. pursakensis, S. recurvirostris, S. seyhanensis, S. semae and S. turcicus. In this study, species of chub belongs to Aquatic organisms collection of Recep Tayyip Erdogan University, Faculty of Fisheries and Aquatic Science department and specimens collected throughout the fieldwork took place between 2015-2017 from entire Turkey have been compared morphologically. Additionally, this study constitutes the first record of S. agdamicus in freshwater fish fauna in Turkey. Furthermore, stream Bolu populations and Kızılırmak-Yesilırmak populations are morphologically different from each other and also from the other species distributing in Turkey, thus both populations are considered to be new species that have not been identified yet.