Türkiye'de dağılım gösteren Capoeta cinsine ait türlerin taksonomik revizyonu
Taxonomic revision of the species belong to genus Capoeta distributed in turkey
- Tez No: 566228
- Danışmanlar: PROF. DR. DAVUT TURAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu tez kapsamında, Anadolu'da yayılış gösteren Capoeta cinsine ait türlerin taksonomik revizyonu yapılmıştır. Son yıllarda yürütülen taksonomik ve moleküler çalışmalarda bazı yeni türler tanımlanırken, bazılarının ise geçerli olmadığı ileri sürülmüştür. Bunun yanında bazı türlerin taksonomik pozisyonları hakkında karşıt fikirler ortaya çıkmış ve dolayısıyla bazı tereddütlere yol açmıştır. Bu tereddütleri bertaraf etmek amacıyla, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Su Canlıları Koleksiyonu'nda bulunan materyaller ve Türkiye genelinde yapılan saha çalışmalarıyla toplanan örnekler ile cinse ait her türden karşılaştırma örnekleri elde edilmiştir. Sunulan çalışmada, 38 morfometrik ve 8 meristik karakter incelenerek popülasyonlar arası farklılıklar ortaya konulmuştur. Bu kapsamda; Capoeta baliki'nin C. tinca ile ve C. turani'nin C. erhani ile sinonim olabileceği, Çoruh Nehri'nden tanımlanan C. banarescui ve C. ekmekciae ve Beyşehir Gölü'nden tanımlanan C. mauricii'nin ise geçerli türler olduğu sonucuna varılmıştır. Ayrıca Asi, Seyhan, Ceyhan, Fırat, Dicle ve Van Gölü popülasyonlarının tamamının (benekli sirazlar hariç) morfolojik veriler bakımından benzeştikleri, dolayısıyla, C. angorae, C. kosswigi ve C. umbla türlerinin C. damascina'nın sinonimi olabileceği düşünülmektedir. Yakın zamanda Aras Nehri'nde (Ermenistan) tanımlanan Capoeta kaput türünün Türkiye sınırları içerisinde de yayılış gösterdiği ilk defa bu çalışmada tespit edilmiştir. Ayrıca, Kızılırmak Nehri ve Peçenek Deresi (Tuz Gölü havzası) popülasyonlarının muhtemel bir yeni tür oldabileceği düşünülmektedir. Çalışma sonucunda Türkiye'de Capoeta cinsine ait 18 farklı türün dağılım gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this thesis, taxonomic revision of the species belong to genus Capoeta, which distrubuting in Anatolia, was done. In recent years, some new species have been described by taxonomic and molecular studies, while some others have been accepted as invalid and synonmised with the other species. In addition, oppositional ideas about the taxonomic positions of some species have emerged and therefore have caused some hesitations. In order to enlighten this situation and reveal actual taxonomic position of the Capoeta species in Turkey, fish samples of each species of the genus were obtained from Recep Tayyip Erdogan University Fisheries Collection and collected from fieldworks were conducted from whole Turkey. The similarities and differences between the populations were determined by using 38 morphometric and 8 meristic characters. In this context; Capoeta baliki and Capoeta turani considered to be the synonyms of Capoeta tinca and Capoeta erhani, respectively. Capoeta banarescui ve Capoeta ekmekciae described from the Çoruh River and Capoeta mauricii described from Lake Beyşehir are considered to be valid species. Besides, the whole Orontes, Seyhan, Ceyhan, Euphrates, Tigris and Lake Van populations (except spotted scrapers) seems to be belong to same species according to morphological characters. Therefore, it was considered that C. angorae, C. kosswigi and C. umbla are synonyms of C. damascina. In this study, Capoeta kaput, which was recently described from Aras River (Armenia), is recorded from Turkey. It is also considered that Kızılırmak and Stream Peçenek (Lake Tuz Basin) populations may belong an potantial new species. In conclusion, it was determined that 18 different species belonging to the genus Capoeta distributed in Turkey.