Fibromiyalji hastalarında probiyotik tüketim durumu ve yaşam kalitesine etkisi
The effect of probiotic consumption status and quality of life in patients with fibromyalia
  1. Tez No: 566258
  2. Yazar: SEHER ÇELİK ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEYİT ANKARALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışma fibromiyaljili hastaların tedavileriyle beraber probiyotik besin tüketimlerinin yaşam kalitesine etkilerinin araştırılması amaçlanarak yapılmıştır. 01 Şubat -01 Mayıs 2018 tarihleri arasında Düzce Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Polikliniği'ne başvuran 99 Fibromiyalji Sendromlu 10 erkek ve 89 kadın hastaya anket formu uygulanarak yapılmıştır.Fibromiyalji hastalarına ait genel bilgiler ve demografik bilgiler sorulmuştur.Probiyotik besin kavramının bilinilirliği, tüketim durumu,tüketim sıklığı ve miktarı ve başka hastalıklarına fayda sağladığına dair bilgiler edinilmiştir. Fibromiyalji hastalarının %24,5'inin probiyotik terimini bildiği ve büyük çoğunluğu probiyotik mikroorganizmalardan küf ve mayaları bildiğini belirtmiştir. Fibromiyalji hastalarının %90,9'unun yoğurt tükettiği, %21,2'sinin probiyotiklerden fayda gördüğü, %58,6'sının fayda görmediği belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
Research on the positive effects of probiotic foods on health is increasing day by day. The aim of this study was to investigate the effects of probiotic nutrient consumption on quality of life in patients with fibromyalgia. A questionnaire form was applied to 10 male and 89 female patients with Fibromyalgia Syndrome who applied to Düzce University Research and Practice Hospital Physical Therapy and Rehabilitation Outpatient Clinic between 01 February-01 May 2018.General information and demographic conditions of patients with fibromyalgia were questioned. The history of fibromyalgia, the presence of other diseases associated with this disease has been recorded. Information about probiotics, the frequency and amount of probiotic nutrient consumption, the benefits of fibromyalgia patients are obtained. The tables on the response of fibromyalgia patients to probiotic foods were evaluated. 24.5% of patients with fibromyalgia know the term probiotic, the majority of them know that the mold and yeast from probiotic microorganisms. It was reported that 90,9% of fibromyalgia patients consumed yogurt, 21,2% of fibromyalgia patients benefited from probiotics and 58,6% of them did not benefit.