Diyarbakır koşullarında farklı zamanlarda ekilen keten (Linum usitatissimum L.) genotiplerinde agronomik ve teknolojik özelliklerin belirlenmesi
Determination of agronomic and technological properties of flax (Linum usitatissimum L.) cultivars planted at different time in Diyarbakir conditions date
- Tez No: 566311
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMA BAŞBAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışma, ilkbahar üretim sezonunda Diyarbakır şartlarına uyum sağlayacak keten (Linum usitatissimum L.) genotiplerinin ve en uygun ekim zamanlarının belirlenmesi amacıyla tesadüf blokları bölünmüş parseller deneme desenine göre 4 tekrarlı olarak 2018 yılında Dicle Üniversitesi Ziraat Fakültesi deneme alanında yürütülmüştür. Araştırmada 8 farklı keten genotipi (Sandra, Zoltan, Norman, Sarı-85, TRE-KVD16-7, Milas-2, Mikael, Leinsman) 2 farklı ekim zamanında (15 Nisan ve 5 Mayıs) ekilerek genotipler, verim ve yağ kalitesi yönünden incelenmiştir. Çalışmada bitki boyu, bitkide kardeş sayısı, bitkide dallanma sayısı, kapsül sayısı, bitkide tohum verimi, 1000 dane ağırlığı, ham yağ oranı ve yağ asitleri miktarı gibi özellikler incelenmiştir. Çalışma sonucunda, bitki boyu 53.25- 31.43cm, bitkide dal sayısı 11.6 - 6.11 adet/bitki, kapsül sayısı 41.72 - 16.35 adet/bitki, ham yağ oranı %29.10-47.29; linolenik asit oranı %37.66-50.09; oleik asit oranı % 22.83-30.06; linoleik asit oranı %11.40-19.78, palmitik asit oranı %5.87-7.37 arasında değişmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in order to determine suitable for sowing conditions the flax (Linum usitatissimum L.) genotypes, in Dicle University Faculty of Agriculture in 2018. Two different sowing times were established according to the randomized complete block split plot design and four replications. In the study, 8 different flax genotypes (Sandra, Zoltan, Norman, Sarı-85, Tre-Kvd16-7, Milas-2, Mikael, Leinsman) were examined in terms of yield and oil components. In this study were examined in terms of properties such as plant height, branch height, first branch height, number of capsules, seed yield in the plant, 1000 grain weight, yield, crude oil content and the amount of fatty acids. According to the results of study, plant height were changed from, 53.25 to 31.43 cm; number of branches from 11.6 to 6.11 number/plant; capsule number varied between 41.72-16.35 number/plant. Raw oil ratios varied between 29.10- 47.29 %, linolenic acid 37.66-50.09 %, oleic acid 22.83-30.06%, linoleic acid 11.40% -19.79, palmitic acid 5.87-7.37 % .