MTA ve biodentin materyalleri ile yapılan süt dişi amputasyon tedavilerinde matriks metallaproteinaz 9'un rolünün incelenmesi
Role of matrix metallaproteinase 9 in primary tooth pulpotomy with MTA and biodentine
  1. Tez No: 566312
  2. Yazar: HAZAL EZGİ GERİHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLŞAH ÇOĞULU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Matriks metalloproteinazlar (MMP), kollajen ve jelatin gibi ekstraselüler matriks komponentlerini indirgemekle görevli önemli bir çinko enzim grubudur. MMP'ler yara iyileşmesi gibi normal gelişim sürecinde, hücre davranışlarını ayarlamada, yapısal ECM proteinleri gibi substratların indirgenmesinde önemli görev üstlenirler. MMP'lerin fibroblastlar, nötrofiller, makrofajlar gibi hücrelerden stimülasyonunda enflamatuar mediatörler önemli rol oynamaktadır. Pulpa enflamasyonunu ve doku yıkımını indükleyen bakteri ürünlerinin MMP üretimini stimüle ettiği gösterilmiştir. Yapılan çalışmalarda pulpa dokusundaki enflamasyon ile MMP'lerin (MMP-1,-2,-3,-8,-9) seviyeleri arasında bağlantı olduğu gösterilmiştir. Bu çalışmanın amacı reversibl ve irreversibl pulpitisli süt molar dişlerde MMP-9 ekspresyonlarının değerlendirilmesidir. Bu amaçla 5-10 yaş arası çocuk hastaların irreversibl ya da reversibl pulpitisli alt süt ikinci molar dişinden pulpa örnekleri alınarak MMP-9 ekspresyonları değerlendirilmiş ve enflamasyondaki etkileri incelenmiştir. 6.,12. ve 18. ay kontrolleri sonunda hem radyografik hem de klinik olarak MTA grubunun başarısının Biodentin grubuna oranla daha yüksek olduğu ancak bu farkın istatistiksel olarak anlamlı olmadığı saptanmıştır. İrreversibl pulpitis grubundaki MMP-9 ekspresyon düzeyinin reversibl pulpitis grubundan daha yüksek olduğu ve bu farkın istatistiksel olarak anlamlı olduğu saptanmıştır (p=0,000). MMP-9'un pulpal enflamasyonun patogenezinde önemli bir rol oynadığı ve pulpa örneklerinden elde edilen MMP-9 seviyelerinin enflamasyon şiddetini değerlendirmek amacıyla teşhis aracı olarak kullanılabileceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Matrix metalloproteinases (MMP) are an important zinc enzyme group that responsible for reducing extracellular matrix components such as collagen and gelatin. MMPs undertake the basic role of reducing substrates such as normal healing, normal behavior tendency, structural ECM proteins, such as wound healing. Inflammatory mediators may play an important role in the stimulation of MMPs in fibroblasts, neutrophils, and macrophages. The bacterium that induces pulp inflammation and tissue destruction promotes the production of MMP. The aim of this study was to determine the expression of MMP-9 in primary molar teeth with reversible or irreversible pulpitis. For this reason the role of MMP-9 expression was evaluated from the pulp samples of mandibular primary molar teeth with irreversible or reversible pulpitis in patients aged between 5-10 years. At the end of the 18 month, MTA group is more succesful than the Biodentin group, but this difference is not statistically significant. The MMP-9 expression level in the irreversible pulpitis group is higher than the reversible pulpitis group and this difference is statistically significant (p = 0.000). It is concluded that MMP-9 plays an important role in the pathogenesis of pulpal inflammation and MMP-9 levels derived from pulp samples can be used as diagnostic tools to evaluate the severity of inflammation.