Şı̇zofrenı̇ ve şı̇zoaffektı̇f bozukluk tanılı hasta grubunda meslekı̇ ı̇yı̇leştı̇rı̇m çalışması
Vocational rehabilitation study for patients with schizophrenia and schizoaffective disorder
  1. Tez No: 566318
  2. Yazar: BEYZA NUR KAYTAZ YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ruhsal Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amaç: Ciddi ruhsal hastalığı olan bireylerin iş yaşamına katılım oranlarının düşük olduğu, bu sebeple geliştirilmiş farklı mesleki iyileştirim hizmetleri olduğu bilinmektedir. Bu çalışmanın amacı şizofreni ve şizoaffektif bozukluk tanısı almış bir grup hastaya bütünleşik destekli işe yerleştirim hizmeti vererek, katılımcılar üzerindeki etkilerinin ölçülmesi amaçlandı. Yöntem: Şizofreni ve şizoaffektif bozukluk tanısı almış 17 hastaya 2 farklı program ile 1 yıl boyunca bütünleşik destekli işe yerleştirim hizmeti verildi. I. Program hastaların rekabetçi işlerden önce engelli kadrosu adı verilen özel iş pozisyonlarında çalışmaları için katılmaları gereken sınava yönelik olup II. Program ise kişilerin rekabetçi işlere yerleşmeden önce iş yaşamına katılım hakkında gerekli bilgi ve becerileri kazanmalarının amaçlandığı mesleki beceri eğitimi modülünden oluşturuldu. Katılımcıların klinik ve ruhsal durum ile işlevsellikleri bütünleşik destekli işe yerleştirim hizmetlerinden önce ve sonra çeşitli testler ile ölçüldü. Sonuçlar parametrik olmayan testlerden olan Wilcoxon Testi ile değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya katılan hastaların 9'u kadın ve katılımcıların ortalama yaşı 33 yıldı. 2 katılımcının hastalık öncesinde çalışma deneyimi vardı.
Özet (Çeviri)
Objective: It is known that people with severe mental illness has low participation rates in work life and therefore different vocational rehabilitation services were improved for them. The aim of this study was to provide integrated supported employment services to a group of patients with schizophrenia and schizoaffective disorder and to evaluate the effects of participants. Method: 17 patients with schizophrenia and schizoaffective disorder joined integrated supported employment services for 1 year with 2 different programs. I. program was designed for an exam for who are required to take part in special work positions called disabled staff before the competitive work. II. program consisted of a vocational skills training module, which was aiming to enable individuals to acquire the necessary knowledge and skills to participate in business life before settling in competitive work. The clinical, mental status and functionality of the participants were measured with different assessments. Wilcoxon Test, which was one of the nonparametric tests was applied before and after the integrated supported employment services for the results. Results: The mean age of the patients was 33 years and 9 participants were female. 2 of the participants had work experience before the diagnosis.