Sistemik sklerozlu çocuk ve erişkin hastalarda periferik sinir, beyin sapı ve otonomik etkilenimin klinik, elektrofizyolojik ve ağrı skalası ile değerlendirilmesi
Evaluation of peripheral nerve, brain stem and autonomic effects with clinical, electrophysiological and pain scale in children and adults with systemic sclerosis
- Tez No: 566319
- Danışmanlar: PROF. DR. NURTEN UZUN ADATEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrofizyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Skleroderma; ciltte ve iç organlarda tutulum ile karakterize bağ dokusunun sebebi bilinmeyen sistemik bir hastalığıdır.Sık olmamakla birlikte santral ve periferik sinir sistemi tutulumu yapabilir ve çeşitli nöropati türlerine yol açabilir.Çalışmamızda, sklerodermalı çocuk ve erişkin hastaların periferik ve santral sinir sistemi etkilenimlerini klinik ve elektrofizyolojik olarak saptamayı ve nöropatik ağrıyı ölçeklendirmeyi amaçladık. Bu amaçla hasta ve kontrol gruplarına nörolojik muayenenin yanısıra periferik sinir iletimi, sempatik deri yanıtı, göz kırpma refleks yanıtı incelemeleri ile ve 4 soru ağrı anketi incelemeleri yapıldı.
Özet (Çeviri)
Scleroderma, is a disease characterized by involvement in the skin and internal organs. Although not very common, central and peripheral nervous system involvement can be made and can lead to various types of neuropathy. In our study, we aimed to determine the peripheral and central effects of scleroderma in children and adults, to scale neuropathic pain, to determine and compare the characteristics of all patient and control groups. For this purpose, we evaluated peripheral nerve conduction studies, sympathetic skin responses, blink reflex and 4 question pain questionnaire results.