Şizofreni hastalarında iyileşme: öznel iyileşme ile nesnel iyileşme arasındaki ilişkinin araştırılması
Recovery in schizophrenia patients: investigating the relationship between subjective recovery and objective recovery
  1. Tez No: 566335
  2. Yazar: KÜBRA İPÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikiyatri, Psikoloji, Psychiatry, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ruhsal Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Şizofreni Hastalarında İyileşme: Öznel İyileşme İle Nesnel İyileşme Arasındaki İlişkinin Araştırılması Amaç: Şizofrenide iyileşme, belirti şiddetinde azalma ve hastalık öncesi işlevselliği yeniden kazanma gibi nesnel; umut, yaşam doyumu, destekleyici ilişkiler ve sorumluluk alma gibi öznel öğelerin etkileşimde olduğu çok boyutlu bir kavramdır. Araştırma iyileşmenin öznel boyutunun ayaktan tedavisi sürdürülen bir grup şizofreni hastasında nesnel iyileşme düzeyleri ile ilişkisini incelemek amacıyla gerçekleştirildi. Yöntem: Tedavisini ayaktan sürdüren 120 hasta Pozitif ve Negatif Sendrom Ölçeği (PNSÖ), Klinik Genel İzlenim–Şiddet (KGİ-Ş), İşlevselliğin Genel Değerlendirmesi (İGD), Öznel İyileşmeyi Değerlendirme Ölçeği (ÖzİDÖ), Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ), Beck Umutsuzluk Ölçeği (BUÖ), Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği (RBSÖ), Ruhsal Hastalıkların İçselleştirilmiş Damgalanması Ölçeği (RHİDÖ) ve Toplumsal İşlevselliği Değerlendirme Ölçeği (TİDÖ) ile değerlendirildi. Veriler tanımlayıcı istatistiksel yöntemler, spearman korelasyon analizi, Mann-Whitney U testi ve Linear Regresyon analizi ile değerlendirildi. Bulgular: Katılımcıların %77'si erkek, %80'i bekar ve %77'si işsizdi.
Özet (Çeviri)
Recovery in Schizophrenia Patients: Investigating The Relationship Between Subjective Recovery and Objective Recovery Objective: This study was carried out with the purpose of investigating the relationship between the subjective dimension of recovery and objective recovery levels in a group of schizophrenia patients who were followed up as outpatients. Method: 120 outpatients were assessed by the Positive and Negative Syndrome Scale (PANSS), Clinical Global Impression – Severity of Illness (CGI-SI), Global Assessment of Functioning (GAF), Recovery Assessment Scale (RAS), Beck's Depression Inventory (BDI), Beck's Hopelessness Scale (BHS), Internalized Stigma of Mental Illness Scale (ISMI) and Social Functioning Assessment Scale (SFAS). The data were analyzed by using descriptive statistical analysis methods, Spearman's correlation analysis, Mann-Whitney U test and linear regression analysis. Results: Among the participants, 77% were male, 80% were single and 77% were unemployed.