Serebral palsili çocuklarda odyolojik bulgular
Audiological findings in children with cerebral palsy
  1. Tez No: 566336
  2. Yazar: NİHAL ERDOĞDU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞULE KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Serebral Palsi yaşamın çok erken döneminde, beyindeki hasara bağlı olarak gelişen, özellikle motor fonksiyonları etkileyen bir bozukluktur. Çalışmanın amacı SP'li çocukların odyolojik özelliklerini davranışsal, elektroakustik ve elektrofizyolojik yöntemlerle değerlendirmek; benzer yaş için bildirilen normatif değerlerden varsa farklılıklarını ortaya koymaktır. Çalışmaya 5-18 yaş arasında SP tanısı almış 27 çocuk (11 kız, 16 erkek) ile kontrol grubu 26 çocuk (11 kız, 15 erkek) dahil edilmiştir. İmmitansimetrik inceleme (Orta Kulak Basıncı, statik komplians ve Akustik Refleks Eşiği), saf ses ve konuşma odyometrisi, OAE testi ve ABR ölçümleri yapılmıştır. Odyometrik incelemede; hava ve kemik yolu SSO ve konuşma testleri yapılmıştır. ABR ölçümlerinde, 70 ve 50 dB nHL şiddetlerinde I, III, V. dalga latansları ve bu dalgaların IPL'ı değerlendirilmiştir. Timpanometrik değerlendirmede SP grubundaki çocukların 2'sinde Tip C, 1'inde Tip B timpanogram elde edilmiştir. Etkilenen kulaklarda ARE alınamayıp, OAE testinden kalmıştır ve çok hafif dereceli iletim tipi işitme kaybı bulunmuştur. ABR'de genel latans uzaması sağlayacağından bu çocuklar analiz dışı bırakılmıştır. Diğer SP grubu çocuklarda bilateral Tip A timpanogram elde edilmiştir. İpsi- kontra ARE mevcuttur. SSO sonuçları normal sınırlardadır. Tarama TEOAE testinden bilateral geçmiştir. Bahsedilen bulgular açısından kontrol grubuyla istatistiksel açıdan anlamlı fark gözlenmemiştir (p>0.05). SP grubunda ABR'de 70 dB nHL şiddetinde III. ve V.
Özet (Çeviri)
Cerebral Palsy is a disorder that develops due to brain damage, especially affecting motor functions, in the very early stages of life. The aim of the study was to evaluate the audiological characteristics of children with CP using behavioral, electroacoustic and electrophysiological methods; to reveal differences, if any, from normative values reported for similar age. Twenty-seven children (11 girls, 16 boys) diagnosed with CP between 5-18 years of age and 26 children (11 girls, 15 boys) in the control group were included in the study. Immitansymmetric examination (OCD, static compliance and ARE), pure voice and speech audiometry, OAE test and ABR measurements were performed. In audiometric examination; air and bone pathway SSO and speech tests were performed. In ABR measurements, I, III, V. wave latencies, I-V, I-III, III-V interpeak latencies at intensities of 70 and 50 dB nHL were evaluated. Tympanometric evaluation of children in the CP group revealed bilateral Type C tympanogram in 2 patients and Type B tympanogram in 1 patient. In the affected ears, they were not ARE, but remained OAE and very mild grade ITIC. It was excluded from the analysis as it would provide general latency prolongation in ABR. Bilateral Type A tympanogram was obtained in other CP group children. Yarn-counter ARE are available. SSO results are within normal limits. The screening was bilaterally passed the TEOAE test. No statistically significant difference was observed between the control group and the findings (p> 0.05). In the SP group, 70 dB nHL intensity in ABR III. and V. wave latencies and IPL I-III, I-V, and 50 dB nHL intensity in V.