Sağlık hizmetleri alanı öğrencilerinin öz-etkililik-yeterlik düzeyleri ile klinik uygulamada yaşadıkları stresin ilişkisi
The relationship between self-efficacy-sufficiency level of health care students and the stress experienced in clinical practice
  1. Tez No: 566407
  2. Yazar: HİLAL KÜÇÜKOSMANOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİLGİ GÜLSEVEN KARABACAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç: Bu araştırma, sağlık hizmetleri alanı öğrencilerinin öz-etkililik-yeterlik düzeyinin klinik uygulamada yaşadıkları stresle ilişkisini belirlemek amacıyla gerçekleştirildi. Gereç ve Yöntem: Araştırma, tanımlayıcı ve karşılaştırmalı tipte bir çalışmadır. Araştırmanın örneklemini 2017-2018 Eğitim-Öğretim yılında Trabzon ilindeki Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinin Sağlık Hizmetleri Alanında öğrenim gören ve staja devam eden 12. sınıf öğrencilerinden 600 öğrenci oluşturdu. Verilerin toplanmasında“Demografik Bilgi Formu”,“Klinik Stres Anketi”ve“Öz-Etkililik-Yeterlik Ölçeği”kullanıldı. Veriler Independent Samples t test, One-Way ANOVA, Post Hoc testlerinden Tukey veya Tamhane's T2 ve Pearson korelasyon analizi ile değerlendirildi. Bulgular: Öğrencilerin Klinik Stres Anketi toplam puan ortalamasının 28,21±11,56, Öz-Etkililik-Yeterlik Ölçeği toplam puan ortalamasının 85,21±12,53 olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
Aim: This research was conducted to determine the relationship between self-efficacy- sufficiency level of students and the stress experienced in clinical practice. Materials and Methods: The research is a descriptive and comparative study. The sample of the study consisted of 600 students from 12th grade students studying in the field of Health Services of Vocational and Technical Anatolian High Schools in Trabzon in the 2017-2018 Academic Year.“Demographic Information Form”,“Clinical Stress Scale”and“Self-Efficacy- Sufficiency Scale”were used to collect data. Data were evaluated with Independent Samples t test, One-Way ANOVA, Post Hoc tests by Tukey or Tamhane Posts T2 and Pearson correlation analysis. Findings: It was determined that the total score average of Clinical Stress Scale of students was 28.21 ± 11.56, Self-Efficacy- Sufficiency Scale was 85,21±12,53.