Türk Beşleri'nin müzik dili, geleneksel Türk müziği ve halk müziği ile etkileşimi
Musi̇cal language of the Turki̇sh fi̇ve, tradi̇ti̇onal Turki̇sh musi̇c and its interacti̇on wi̇th folklori̇c musi̇c
- Tez No: 566433
- Danışmanlar: DOÇ. ASLI TUNCAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu tez çalışması, Türkiye'de çok sesli müziğin tarihsel gelişimini İslamiyet öncesinden başlayarak, Cumhuriyet öncesi ve sonrası olarak inceler. Mustafa Kemal Atatürk'ün Çağdaş Türk Müziği'ne bakış açısını meclis konuşmalarıyla somutlaştırarak, Cumhuriyet Döneminde yaptığı müzik devrimlerinden bahsetmektedir. Türk Müziğinin, bulunduğu noktaya nasıl geldiği, temellerinin atıldığı dönemden itibaren“İlk Kuşak”olarak adlandırılan Türk Beşlerinin doğuşunu ve Ulusalcılık Akımı konularını ele alır. Türk Halk Müziği ve Geleneksel Türk Müziğinin, Türk Kültüründeki yerini inceledikten sonra Türk Beşlerinin batıdan taşıdıkları müzik anlayışı ile bunları sentezlemesi incelemektedir. Bu çalışma, Türk Beşleri olarak adlandırdığımız Ulvi Cemal ERKİN, Cemal Reşit REY, Hasan Ferit ALNAR, Adnan SAYGUN ve Necil Kazım AKSES'in hayatlarını ve yaşadıkları dönemin özelliklerini ele alırken, Geleneksel Türk Müziği ve Halk müziği ile Batı formlu müzik anlayışını sentezlemek için gösterdikleri girişimlerinden bahsetmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis, starting from before Islam, covers the historical development of the polyphonic music in Turkey including the pre-republic and post-republic periods. With the help of the speeches of Mustafa Kemal Atatürk within the Turkish Parlament about his notions regarding Modern Turkish Music, this text also emphesizes his reforms on music in Republic era. The journey of Turkish Music from the foundation till the origins of the Turkish Five along with the nationalism movement issues are studied. After studying the places of Turkish Folk Music and Traditional Turkish Music in Turkish Culture, this text also mentions about how the Turkish Five carried Western Music Standarts and combined those standarts with them. Known as Turkish Five; the lives of Ulvi Cemal ERKİN, Cemal Reşit REY, Hasan Ferit ALNAR, Adnan SAYGUN ve Necil Kazım AKSES, the conditions of the time period they had been living are mentioned. Their efforts on the synthesis of the Traditional Turkish and Folk Music with the Western Formed Music understanding are investigated.