Software protection through dedicated hardware
Özgü donanım ile yazılım koruması
- Tez No: 56644
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
oz ÖZGÜ DONANIM İLE YAZILIM KORUMASI Osama Rayis Yüksek Lisans, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi: Prof.Dr. Kemal İnan Ortak Tez Yöneticisi :Y.Doç.Dr. Ali H.DoğrU Ocak, 1996, 96 sayfa Yazılım koruması problemine değinilmiş ve değerli yazılım paketlerinin yüksek düzeyde korunması için bir öneri getirilmiştir. Bu öneri, bilgisayar yazılımının kullanıcı pazarı düzeyinde, korsanlığa karşı korunması için gerekli teknikleri içeren bir senaryodur. Korsanlığa karşı korunma, bölme, şifreleme ve güvenli koşturma mekanizmaları aracılığı ile sağlanmaktadır. Koşturma hakları ve satış paketinin şartları da ayrıca teminat altına alınmaktadır. Güvenli tek kart bir bilgisayarın (SSBC) bir kişisel bilgisayara bağlanması genel yöntem olarak önerilmektedir. SSBC, paketin korunmuş bölümünü koştururken, kişisel bilgisayar da korunmamış bölümünü koşturacaktır. Bu iki donanım birimi, paketin toplam koşturumu için haberleşerek çalışırlar. ANAHTAR KELİMELER: Arayüzleme, dağınık süreçler, güvenli koşturma, kopye korunması, korsanlık, yetkilendirme, şifreleme, telif hakkı, yazılım dağıtma, yazılım korunması, yazılım lisanslandırma. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT SOFTWARE PROTECTION THROUGH DEDICATED HARDWARE Osama Rayis M.S., Department of Electrical and Electronic Engineering Supervisor: Prof. Dr. Kemal inan Cosupervisor Asst. Prof. Dr. Ali H. Dogru January 1996, 96 Pages The problem of software protection is addressed and a proposal is given for a high- level protection of valuable software packages. The proposal is a scenario with the necessary techniques to enforce protection for a software package against piracy in the lower end market of computer software. Protection against piracy is enforced through partitioning, encryption and secure execution mechanisms. Rights to execute, terms and conditions of the sale of the package are also enforced. The proposal is to interface a secure single board computer (SSBC) to a host computer, namely a personal computer without loss of generality. While the SSBC is executing a protected partition of the package, the personal computer will execute the non protected partition. The two hardware units communicate for the comprehensive execution of the package. KEYWORDS: Authorization, copy protection, copyright, distributed processing, encryption, interfacing, piracy, secure execution, software distribution, software licensing, software protection. Ill