Konstrüktivizm'de kolajın afiş tasarımındaki yeri ve günümüz uygulamaları
Place of collage in poster design and applications of today in constructivism
  1. Tez No: 566444
  2. Yazar: NİGAR ZÜLFÜGARLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEBRİZ RONA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
“Konstrüktivizm'de Kolajın Afiş Tasarımındaki Yeri ve Günümüz Uygulamaları”adlı çalışma altı bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde, 20.yüzyıl sanat akımları gelişim süreci ve dönem sanatçıları eser incelemeleri, Konstrüktivizm'in plastik sanatlara etkisi incelenir: Bauhaus ve Kübizm gibi akımlar arasında karşılıklı kurulan etkileşimlere, aralarında kurulan bağa yer verilir. İkinci bölümde; Kolaj kavramının gelişimi ve sanat akımlarıyla ilişkisi araştırılır. Üçüncü bölümde; Konstrüktivizm'de Grafik tasarım, Afiş tasarımının tanımı, gelişimi ve Grafik tasarımında Afişin yeri ele alınır. Dördüncü bölümde; Konstrüktivizm ve Kolajın Afiş tasarımına etkileri incelenir. Beşinci bölümde; günümüzde Afiş tasarımı ve Kolajın kullanımına yer verilir. Son bölümde ise Nigar Zülfügarlı'nın seçtiği kadın sanatçıların otoportreleriyle kendi otoportresini bir araya getiren karışık teknik yöntemiyle tezi için ürettiği özgün eserlerine yer verilir.
Özet (Çeviri)
The study called ''Place of collage in poster design and applications of today in Constructivism'' consists of six chapters. In the first chapter, the development process of the 20th century art movements, the studies of period artists' works and the effect of the Constructivism on the plastic arts are examined. The interactions between the Bauhaus and Kubism, as well as the bond, are included. In the second chapter; the development of the concept of collage and its relation with art movements are investigated. In the third chapter; Graphic design in Constructivism, definition and development of Poster design and the place of Poster in Graphic design are handled. In the fourth chapter; the effects of Constructivism and collage on Poster design are examined. In the fifth chapter; Today, the use of Poster design and collage is included. In the last chapter, Nigar Zulfugarli's original works, which are produced for her thesis by the mixed technical method putting together self-portraits of selected women artists and hers, are presented.