Tüketicilerin moda ve materyalizm eğilimlerinin kompulsif satın almaya etkilerinin belirlenmesine yönelik bir araştırma
Research on the effects of consumers fashion and materialism trends on compulsive buying
- Tez No: 566443
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AZİZ ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Günümüzde tüketiciler istek ve eğilimleri doğrultusunda bir seçim yapmaktadır. Değişimlerin artık küresel boyutlarda gerçekleşmesiyle tüketicilerin seçimleri moda çevresinde de önemli olmaktadır. Moda kavramı geniş çevreleri etkisi altına almakta ve modaya ne kadar uyum sağlandığı önemli bir konudur. Bu bağlamda bireyin yaşamında nesnelerin kazanılması ve bulundurulmasının göreceli önemini belirten materyalizm kavramı öne çıkmaktadır. Tüketiciler satın alma davranışlarında çeşitli kavramların etkisi bulunabilmektedir. Pazarlamacılar da tutundurma faaliyetlerini tüketicilerin eğilimlerini dikkate alarak gerçekleştirmektedir. Tüketimin bir biçimi olan kompulsif satın alma çerçevesinde oluşturulan bu çalışma dört bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde tüketici davranışları incelenmiştir. İkinci bölümde moda ve materyalizm konuları ele alınmıştır. Üçüncü bölümde kompulsif satın alma konusu incelenmiştir. Çalışmanın dördüncü bölümünde; tüketicilerin moda ve materyalizm eğilimlerinin kompulsif satın almaları üzerindeki etkilerini ölçmeye yönelik analizler yapılmıştır. Çalışma kapsamında Konya ilinde ikamet eden tüketicilere bir araştırma yapılarak elde edilen sonuçlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, consumers make a choice in line with their wishes and tendencies. With the changes taking place globally, consumers' choices are also important in the fashion environment. The concept of fashion influences large circles and how much harmony is achieved is an important issue. In this context, the concept of materialism, which states the relative importance of acquiring and possessing objects in an individual's life, stands out. Various concepts can influence the buying behavior of consumers. Marketers also carry out promotional activities taking into account the trends of consumers. This study, which is formed within the framework of compulsive buying, which is a form of consumption, consists of four parts. In the first part, consumer behavior is examined. In the second part, fashion and materialism topics are discussed. In the third part, compulsive buying is examined. In the fourth part of the study; The analyzes were conducted to measure the effects of fashion and materialism tendencies of consumers on compulsive buying. Within the scope of the study, the results obtained by a research were evaluated for the consumers residing in Konya.