Ayaktan tedavi gören alkol ve madde bağımlısı bireylerin bağımlılık profilleri ile nöropsikolojik test performanslarının karşılaştırılması
Comparison of individuals' profiles of alcohol and substance addicted outpatients' and their neuropsychological test performances
  1. Tez No: 566498
  2. Yazar: BÜŞRA KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASLIHAN ÖZLEM POLAT IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Uyuşturucu Alışkanlığı ve Alkolizm, Psychology, Drug Addiction and Alcoholism
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ruhsal Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Alkol ve madde bağımlılığının bilişsel işlevler üzerinde olumsuz etkileri olduğunu gösteren araştırmalar mevcuttur. Bu tez çalışmasının temel amacı alkol ve madde bağımlılığının bilişsel işlevlere olan etkilerini BAPİ çerçevesinde araştırmaktır. Kişinin bağımlılık profili ile nöropsikolojik testlerde gösterdiği performans arasındaki ilişki incelenerek, madde kullanım özelliklerinin bilişsel performansla ilişkili olup olmadığı sorusuna cevap aranmaktadır. Yöntem: Bu amaçla, bir psikososyal destek sürecine başvuran kişilerden klinik ilk görüşmesi sırasında BAPİ-K sorularını yanıtlayan ve örnekleme dahil olma ölçütlerini karşılayan kişilere araştırmadan bahsedilmiştir. Çalışmaya katılmayı kabul eden kişilere BDÖ, ST-TBAG, BIS-11-KF ve İST uygulanmıştır. Uygulamalar bireysel olarak yapılmış ve 15-30 dakika sürmüştür. Bulgular: Örneklemin büyük çoğunluğu alkol (%37) bağımlısı, en sık tercih edilen diğer madde ise sentetik kannabinoiddir (%25). Katılımcıların yarısından fazlası (%57) düşük bağımlılık şiddetine sahiptir. Katılımcıların %49'unun (n=40) aktif olarak kullanıma devam ettiği ve %33'ünün (n=27) 0-3 ay arasında temiz kalma süresi olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: There is some research in literature that proves alcohol and substance addiction have a negative influence on cognitive functions. The main issue of this thesis is to investi-gate the effects of alcohol and substance addiction on cognitive functions in terms of BAPİ scale. By observing the addiction profile of the person and the performance that the person shows on the neuropsychological tests, the answer to the question if there is a relationship between substance abuse tendencies and cognitive performances will be investigated. Method: For this purpose, participants who applied for a psychosocial support process and who met the requirements to participate are told about this study during their first clinical interview while they were answering the BAPİ-K questions. BDÖ, ST-TBAG, BIS-11-KF and, İST were applied to the people who agreed to participate in the study. These applica-tions were performed individually and took 15 to 30 minutes each. Results: The data set is consisted of mostly alcohol (37%) addicts, the other substance that is most frequently preferred is synthetic cannabinoid (25%). More than half of the partici-pants have a mild addiction level (57%). 49% of the participants (n=40) keep using sub-stances actively and 33% of them (n=27) were observed to have a period of 0 to 3 months remaining clear.