Sağlık teknolojilerinde inovasyon
Innovation in health technologies
  1. Tez No: 566497
  2. Yazar: BURCU TOPRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GONCA MUMCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Sağlık hizmeti sunumunun ana unsurlarından biri olan sağlık teknolojileri, yoğun çalışmaların yürütüldüğü projelerin ürünleridir. Bu araştırmanın amacı, sağlık hizmetleri sunumunda yer alan çalışanların sağlık teknolojileri inovasyonu hakkındaki görüşlerini incelemektir. Gereç ve Yöntem: Araştırma, kesitsel tipte tanımlayıcı olarak tasarlanmıştır. Araştırmaya İstanbul'da inovatif özellikli bir özel sağlık kuruluşundan çalışan 177 kişi dahil edilmiştir. Veriler, sağlık teknolojilerinde inovasyon konusuyla ilgili bir anket formu ile toplanmıştır. Faktör analizi yapıldıktan sonra 15 maddelik Sağlık Teknolojilerinde İnovasyon ölçeği geliştirilmiştir.“İnovasyon Algısı”,“İnovasyon ve Sektör İlişkisi”,“İnovasyon ve Proje Yönetimi”ve“İnovasyon ve Rakiplerle İlişkiler”olarak isimlendirilen dört alt grup tanımlanmıştır. Bulgular: Araştırma grubunun %44,6'sı (n=79) idari çalışanlardan oluşmaktadır. Teknik çalışanlar grubun %33,3'ünü (n=59), sağlık çalışanları ise %22,03'ünü (n=39) oluşturmaktadır. Hastaların beklentileri, kurumdaki inovasyon sürecinin temel kriteri olarak tespit edilmiştir. Yeni geliştirilen inovatif ürünlerin yarısı (%50,4) idari birim çalışanları tarafından önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: Health technologies, which are one of the main elements of healthcare services, are the products of projects in which intensive studies are carried out. The purpose of the study was to examine the opinions of employees on health technology innovation. Materials and Method: In this a cross-sectional study, 177 employees working in an innovative private health institution in Istanbul were included. Data were collected by a questionnaire regarding items about innovation in health technologies. After factor analysis was carried out, the Innovation in Health Technologies scale with 15 items was developed. Four subgroups regarding“Innovation Perception”,“Innovation and Sector Relationship”,“Innovation and Project Management”and“Innovation and Relations with Competitors”were also defined by factor analysis. Results: Almost the half of the group were administrative staff (n=79, 44,6%). The other groups were technical staff (n=59, 33,3%) and medical staff (n=39, 22,03%). It was found that patient's expectations were the main criteria for the innovation process in the institution. Half of the newly developed innovative products were recommended by administrative staff (50,4%).