Tek diş eksikliği ile sınırlı dişsiz boşlukların fiber ile güçlendirilmiş kantilever köprü ile restorasyonunun takibi
Follow-up of restoration of single tooth missing by fiber reinforced composite cantilever bridge
  1. Tez No: 566504
  2. Yazar: MERVE ERKEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERHAT SÜHA TÜRKASLAN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
Tek diş eksikliklerinin rehabilitasyonunda implant üstü protezler, konvansiyonel sabit protezler, hareketli protezler ve adeziv köprü restorasyonları tedavi alternatiflerini oluşturmaktadır. Diş hekimliğinde koruyuculuk kavramının önem kazanmasıyla minimum düzeyde diş dokusu kaldırılarak yeterli niteliklerde restorasyon hazırlanması yaygın hale gelmiştir. Tek diş eksikliklerinde hastaların implant tedavisini kabul etmediği, cerrahi uygulamaların kontrendike olduğu ve fazla miktardaki diş kesiminin problem oluşturabileceği geniş pulpaya sahip genç bireylerde adeziv köprüler endikedir. Fiberle güçlendirilmiş kompozit (FGK) teknolojisindeki hızlı gelişmeler diş dokularını koruyucu, metalsiz restorasyonların yapımına olanak sağlamıştır. Diş eksikliklerinin tedavisinde FGK destekli adeziv köprüler minimal invaziv, ekonomik ve estetik restorasyonlar olmaları nedeniyle geleneksel sabit restorasyonlara alternatif olabilirler. Fiber ile güçlendirilmiş kompozit materyaller metallere göre elastik modülünün üstün olması, diş dokularına adezyon göstermesi ve estetik olmaları nedeniyle rezin bağlı SBP'lerde tercih edilmektedirler. Restoratif materyalleri güçlendirmek için birçok fiber materyal çeşidi kullanılmaktadır. Cam fiberler diğer fiberlere göre dayanıklılıkları yüksek ve estetik özelliklerinin daha iyi olması nedeniyle daha sık kullanılırlar. Fiber ile güçlendirilmiş kompozitler ile yapılan restorasyonlarda yüzey tutuculu, inley tutuculu ve hibrit tutuculuk olmak üzere üç farklı tutuculuk yöntemi kullanılmaktadır. Çalışmada cam fiber materyali olan (EverStick, Stick Tech) (Resim 9) kullanılarak toplamda 151 hastaya, 183 adet rezin bağlı adeziv köprü uygulandı. Ancak üç aylık rutin kontrollerini aksatan hastalar çalışmaya dahil edilmedi. Çalışmanın sonuçları 105 hastada (47 erkek, 58 kadın) uygulanan 105 adet adeziv köprü ile değerlendirildi. Restorasyonların 69 tanesi maksillada, 36 tanesi mandibulada uyguladı. Restorasyonlar Anteriorbölgede ve premolar bölgede yer aldı. Tüm restorasyonlarda yüzey tutuculuk yöntemi uygulandı. 6 adet restorasyonda adeziv bağlantı başarısızlığı tespit edildi. 10 adet restorasyonda kompozit materyalde kırıklar tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Implant-supported crowns, traditional full-coverage fixed dental prostheses, removable prostheses, and inlay-retained fixed partial prostheses are treatment options for the rehabilitation of a single missing tooth. With the increasing importance of the conservative approach in dentistry, minimal invasive preparation for optimal restorations is becoming popular. When implant treatment option is refused by young individuals with extensive pulp, surgical procedures are contraindicated and there is a risk for a pulp exposure during the preparation of the abutment teeth, therefore adhesive restorations are indicated. Rapid developments in fiber-reinforced composites (FRCs) have led to produce tissue saving metal-free restorations. Fiber-reinforced adhesive bridges (FRABs) could be as an alternative method to conventional fixed partial dentures to replace teeth as they are minimally invasive, economic, and esthetic restorations. The use of FRC for resin bonded FPDs is advocated for their favourable elastic modulus compared with metal and better adhesion of the composite luting agent to the framework. Several types of fibres and fibre products have been used as reinforcing materials. Glass fibres are most often used because of their strength and aesthetic characteristics compared with other fibres. The retention types of FRC FPDs include tooth surface retention with no preparation, inlay retention after removal of existing caries, or restoration and hybrid. This study recruited 151 patients at initial FRC FPDs placement, with 183 prostheses directly placed in the patients' mouths to restore a single missing tooth, and a mean abutment number of 1 for all prostheses. During the one-year follow-up period, 105 patients (47 males and 58 females) with 105 FRC FPDs returned for follow-up appointments. Patients who had dropped out could not be reached with three attempts of telephone calls or mail. Patients who returned for follow-up, 69 restorations were placed in the maxilla and 36 were placed in the mandible. Restorations placed were in the anterior, pre-molar areas in 69 and 36 FRC FPDs, respectively. In terms of retention type all restorations were fabricated with surface retention. Pre-impregnated glass fibre ever-STICK C&B was used in all cases. Six restorations debonded from one end and ten FRC FPDs had fractured pontics or delaminated composites. Fracture/delamination of the composite was the most prevalent failure type.