Anterior maksillada titanyum ve zirkonyum dental implantların farklı dizaynlarının ve konfigürasyonlarının biyomekanik davranışlarının sonlu elemanlar analiz yöntemi ile karşılaştırılması
Comparison of biomechanical behaviors of different designs and configurations of titanium and zirconium dental implants with finite elements analysis in anterior maxilla
  1. Tez No: 622118
  2. Yazar: EDA İZGİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BARIŞ ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 233
Özet
Dental implantlar tek diş eksikliğinden, total ya da parsiyel diş eksikliğine kadar uzanan oldukça geniş bir hasta grubunda, hastaların fonksiyonel, estetik, fonetik ve psikolojik gereksinimlerini karşılamak amacıyla günümüz diş hekimliğinde oldukça yaygın kullanılan bir tedavi seçeneğidir. Titanyum ve titanyum alaşımları dental implant üretiminde en çok tercih edilen materyaldir. Fakat son yıllarda zirkonyumun düşük ısı iletkenliği, yüksek bükülme dayanıklılığı, uygun kırılma direnci, aşınma ve korozyon direnci gibi çeşitli umut verici fiziksel ve mekanik özelliklere sahip olması sebebiyle zirkonyum dental implant üretiminde kullanılmaya başlanmıştır. Ayrıca tatmin edici mekanik özelliklerinin yanı sıra beyaz-opak rengi sayesinde metal yansıma yapmadığı için doğala en yakın görüntü zirkonyum implantlarla sağlanabilmektedir. Bu durum anterior maksillada alveoler kret genişliğinin sınırlı olduğu durumlarda titanyum implantın dişeti altından gri-metal yansımasını önlemek adına daha estetik sonuçlar verebilecek zirkonyum implantları alternatif tedavi seçeneği haline getirebilmektedir. Farklı klinik gereksinimler sebebiyle uygulanabilecek farklı tedavi yaklaşımlarında implant ve çevre doku üzerinde meydana gelen streslerin incelenmesi amacıyla sonlu elemanlar stres analizinden faydalanılır. Bu çalışmanın amacı, dişsiz anterior maksillada titanyum ve zirkonyum dental implantların farklı dizaynlarının ve konfigürasyonlarının biyomekanik davranışlarının sonlu elemanlar stres analizi yöntemi ile karşılaştırmak ve hastaların estetik beklentilerinin en yüksek yaşandığı bu bölge için alternatif tedavi seçenekleri sunabilmektir.
Özet (Çeviri)
Dental implants are a widely used treatment option in today's dentistry to meet the functional, aesthetic, phonetic and psychological needs of patients in a wide range from single tooth deficiency to total or partial tooth deficiency. Titanium and titanium alloys are the most preferred materials in dental implant production. However, in recent years, zirconium has been started to be used in the production of dental implants, as it has various promising physical and mechanical properties such as low thermal conductivity, high bending strength, suitable fracture, abrasion and corrosion resistance. In addition to its satisfactory mechanical properties, due to its white-opaque color and no metallic reflection, the closest appearance to the natural one can be achieved with zirconium implants. This can make zirconium implants an alternative treatment option that can give more aesthetic results in order to prevent gray-metal reflection of the titanium implant under the gingiva when the alveolar crest width is limited in the anterior maxilla. In different treatment approaches that can be applied due to different clinical needs, finite element analysis is used to examine the stresses on the implants and the surrounding tissues. In this study, the biomechanical behavior of the different designs and configurations of titanium and zirconium dental implants in the anterior maxilla was evaluated by the finite element stress analysis method and the alternative treatment options for this region, where the patients have the highest esthetic expectations, were compared.