Halkla ilişkiler çalışmalarında algı yönetimi: LÖSEV örneği
Perception management in public relations works: LOSEV sample
- Tez No: 566561
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZODAŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Halkla ilişkiler, kanaatleri etkilemeye yönelik bir süreç yönetimidir. Kanaatler ise toplumun farklı kesimlerinde, farklı içeriklerde oluşan algılamalar sonucunda ortaya çıkmaktadır. Algı yönetimi anlayışı, örgüt içindeki ve dışındaki bireylerin tanınması, yorumlanması ve anlaşılmasını kapsayan bir süreci ifade etmektedir. Bu çalışmada, algı yönetimi ve halkla ilişkiler uygulamaları, örgütün amaçlarına ulaşmasında ortak paydada buluşmaları sebebiyle aynı başlık altında incelenmiştir. Bilinçli ya da bilinçsiz olarak yürütülen, algı yönetiminin örgütün işleyişi içerisindeki etkileri ve bu etkilerin halkla ilişkiler açısından önemi çalışma kapsamında ortaya konulmuştur. Araştırmada ayrıca sivil toplum özelinde halkla ilişkiler çalışmaları incelenmiş ve bu bağlamda Lösemili Çocuklar Vakfı (LÖSEV) ele alınmıştır. Sonuç itibariyle örgüt içinde ve örgüt dışındaki hedef kitlenin algı yönetimi kapsamında analiz edilmesinin, halkla ilişkiler uygulamalarını sonuca ulaştırmakta daha etkin bir yol haritası çizdiği kanaatine ulaşılmıştır. Sivil toplum örgütlerinde ise vakfa ilişkin algının güçlenmesi, vakfın bilinirliğinin artırılmasında önemli olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Public relations is a process that is intended to manage and effect opinions. The verdicts are drawn from different societies and perceptions. The perception management system of understanding, interpretincing and introducing the ins and outs of the foundation to people is a process that is included in this time frame. In this study, applications of public relations and perception management have reached the same aim and common factors, and therefore worked under the same title. Knowingly or unknowingly, the effects the informations put out by the public relations and perception management in this content have been examined and put forth. The civilian society has included the public relations in their research and has put the leukemia childrens foundations as an example, of this research. As a result analyzing the target audience in this contexts has helped the public relations find a more effective road. In conclusion the civil society coming together has helped the foundation strengthen , and helped it be more well known.