TCK madde 301: Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti devletini, devletin kurum ve organlarını aşağılama suçu
Article 301 of the Turkish penal code: Public denigration of the turkish nation, the state of the republic of Turkey, or the institutions and organs of the state
- Tez No: 566604
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT KOCASAKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 210
Özet
Türk Ceza Kanunu' nun 301. maddesi 1926 yılında bir suç olarak hukuk sistemimize girdikten sonra birçok kez değişikliğe uğramış ve bazı dönemlerde temel hak ve hürriyetlere halel getirdiği için eleştirilmiştir. Bu çalışma ile hem bu temel hak ve hürriyetler açısından suç ile ilgili bir değerlendirme hem de suç genel teorisi kapsamında inceleme yapılmıştır. Ayrıca maddede belirtilen kurum ve kavramların içeriği de ayrı ayrı ele alınmıştır. Yapılan bu çalışma ile eski Türk Ceza Kanunu' nun 159., yeni Türk Ceza Kanunu' nun 301. maddesinin uygulanması sırasında ne kadar hassas ve dikkatli olunması gerektiği ve bireylerin temel hakları ile özgürlüklerine azami şekilde saygı duyulmasının zorunluluğu vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Article 301 of the Turkish Penal Code has been amended many times since entering the legal system in 1926 and has been criticized during some periods for prejudice toward fundamental rights and freedoms. In this study, an assessment of the crime in terms of these fundamental rights and freedoms, as well as an examination within the general theory of crime were conducted. Additionally, the content of the institutions and concepts mentioned in the article have been handled separately. This study emphasized how sensitively and carefully attention should be paid in the implementation of Article 159 of the old Turkish Penal Code and Article 301 of the new Turkish Penal Code, and the greatest necessity for respect of fundamental rights and freedoms of individuals.