Sinemada imaj üretimi: Türk ve Amerikan polisinin 2000 yılı sonrası filmlerdeki imajları üzerine bir karşılaştırma
Image production in cinema: A comparison on the images of Turkish and American police in the films after 2000
- Tez No: 566609
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH KOÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Sahne ve Görüntü Sanatları, Public Relations, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
İmaj kavramı kişiler açısından olduğu kadar kurumlar için de büyük bir öneme sahiptir. Kurumlar hem başarılarında hem de bu başarılarının devamında olumlu bir imaja ihtiyaç duyarlar. Ayrıca olumlu imaj, başarı için gerekli şartlardan biri olduğu gibi başarının da bir sonucudur. Dolayısıyla kurumun başarısı ile imajı, çift taraflı bir etkileşim göstermektedir. Bu durum kar amacı gütmeyen ve toplumun güvenliğini saplayan polisler için de geçerlidir. Yapılan araştırmalar polisin imajını etkileyen çok farklı etmenleri ortaya koysa da, kitle iletişim araçlarının topluma sunduğu polis profili de bu imajın oluşumuna etki edebilmektedir. Ancak bir kitle iletişim aracı olarak sinemanın nasıl bir polis sunumu yaptığı çok fazla araştırılmamış bir konudur. Bu çalışmada Türk ve Amerikan sinemalarında izleyiciye nasıl bir polis sunumu yapıldığı belirlenmeye çalışılmıştır. Bu amaçla, araştırma evreni olarak belirlenen 2001 ile 2017 yılları arasında gösterime giren ve ana karakterlerinden en az birinin polis olduğu filmlerden 10 Türk yapımı ve 10 Amerikan yapımı film 'amaçlı örneklem' yöntemiyle seçilmiş, seçilen filmler oluşturulan dört başlık ve on adet alt başlık kapsamında nitel içerik analizi kullanılarak incelenmiş ve bulgular değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular sonucunda incelenen filmlerde, becerikli ve genellikle de disiplinli bir polis imajının izleyiciye sunulduğu değerlendirilmiştir. Yine bu filmlerde polislerin çoğunlukla vatandaşlara karşılı saygılı ancak suçlulara karşı sert davranışlar gösterdikleri, filmlerde polis rolündeki ana karakterlerin çoğunlukla sivil polislerden oluştuğu, bazı karakterlerin rütbeli bazılarının ise polis memuru olduğu ve filmin sonunda çoğunlukla suçluların yakalandığı veya öldürüldüğü, dolayısıyla polisin görevini yerine getirdiği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The concept of image is of great importance not only for individuals but also for institutions. Institutions need a positive image both in their success and in the continuation of these achievements. In addition, the positive image is one of the necessary conditions for success and is the result of success. Therefore, the success and image of the institution show a double-sided interaction. This is also the case for the non-profit police and the police. Although the researches reveal many different factors affecting the image of the police, the police profile presented by the mass media to the society can affect the formation of this image. However, as a mass communication tool, what kind of police presentation cinema does is not investigated much. In this study, it was tried to determine how a police presentation was made to Turkish and American cinemas. For this purpose, the research universe designated between 2001 and 2017, and at least one of the main characters of the films in which one of the 10 Turkish-made and 10 American-made films 'sample sampling' method selected by the selected, selected films created under the four headings and ten subtitles under the qualitative were analyzed by using content analysis and the findings were evaluated. As a result of the findings obtained, it was evaluated that the skillful and often disciplined police image was presented to the audience. Again in these films, it was understood that the police officers were mostly respectful to the citizens but hard to the criminals.