Sosyal medya kullanım alışkanlıkları ve sosyal medya reklamlarına karşı tutumun incelenmesi
Social media usage habits and attitudes towards social media ads
  1. Tez No: 566657
  2. Yazar: ESRA HATUN SEZGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKSEL ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, İşletme, Advertising, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Reklamcılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Teknolojinin gelişmesi ile birlikte internet teknolojileri gelişmiş, buna bağlı olarak da yeni iletişim şekilleri ortaya çıkmıştır. Günümüzde iletişim cep telefonlarına kadar yaygınlaşmış olup, mobil internet sayesinde insanlar kolaylıkla bilgiye ulaşır hale gelmiş, kullandıkları sosyal ağlar sayesinde zaman ve mekân gözetmeden anlık iletilerle bilgi edinmeye başlamışlardır. Bu gelişmelerin yanında insanların tüketim alışkanlıklarında da değişiklikler olmuş, internet ve sosyal medya kullanan insanlar da kişisel özelliklerine uygun sosyal medya ağlarına yönelmiş, sosyal medyadan beklentiler farklılaşmıştır. Sosyal medyanın kullanıldığı en önemli alanlardan bir tanesi de ürün ve hizmet pazarlaması olup, işletmeler ürün ve hizmetlerini pazarlayabilmek, diğer işletmelere karşı üstünlük sağlayabilmek için sosyal medyayı kullanmaya başlamışlardır. İşletmeler hemen hemen tüm sosyal medya ağlarını kullanarak, yeni ürünleri tanıtmak, ürünlerin bilinirliğini sağlamak, müşterileri kendi ürünlerine yönlendirmek için sosyal medya üzerinden hedef kitleyi etkilemeye çalışmaktadır. Bu araştırmanın amacı ürün ve hizmet pazarlamasında tüketici algısı, reklama karşı tutum, davranış ve satın alma niyeti üzerindeki niyetinin araştırılması oluşturması olup, Selçuk Üniversitesi öğrencileri üzerinden yürütülen çalışma kapsamında öğrencilerin sosyal medya algısı, reklama karşı tutum ve davranışı ile satın alma niyeti üzerindeki etkisinin bilinmesinin önemli olduğu düşünülmektedir. Araştırmada ilişkisel tarama modeli ve nicel araştırma modeli kullanılmıştır. Çalışmanın kavramsal bölümü literatürden yararlanarak hazırlanmış, Selçuk Üniversitesi'nde farklı alan ve fakültelerde öğrenim gören öğrencilere 396 adet anket uygulanmıştır. Anketlerin fakültelere göre dağılımında öğrenci sayıları göz önünde bulundurulmuş olup, elde edilen veriler çerçevesinde tanımlayıcı istatistiklerin yanında demografik özellikler arasında ilişki olup olmadığını görebilmek amacıyla Ki-kare testleri ile sosyal medya algısı ve davranışın reklama karşı tutum üzerindeki etkisi araştırılmış, bunun ise satın alma niyeti üzerindeki etkisi bulunarak elde edilen bulgular yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
With the development of technology, internet technologies have developed and new forms of communication have emerged. Nowadays, communication has become widespread in mobile phones and people have become easily accessible by means of mobile internet. Thanks to the social networks they use, they have started to get information with instant messages without considering time and place. In addition to these developments, there have been changes in people's consumption habits, and people using internet and social media have turned to social media networks that fit their personal characteristics, and expectations from social media have changed. One of the most important areas where social media is used is marketing of products and services and businesses have started to use social media in order to market their products and services and to provide superiority to other enterprises. By using almost all social media networks, businesses are trying to influence the target audience through social media in order to introduce new products, ensure the awareness of the products and direct the customers to their products. The aim of this research is to investigate the intention of the consumer in the marketing of products and services, the attitude towards the advertisement, behavior and the intention of buying, and it is important to know the effect of the students on social media perception, attitude towards the advertisement and the effect on the purchase intention within the scope of the study carried out by the students of Selçuk University. It is thought to be. Relational screening model and quantitative research model were used in the study. 396 questionnaires were applied to students studying in different fields and faculties at Selçuk University. The number of students in the distribution of the questionnaires according to the faculties were taken into consideration and, in order to see whether there was a relationship between demographic characteristics and the descriptive statistics, the effect of the Chi-square tests and social media perception and the effect of the behavior on the attitude towards advertisement was investigated. and the findings obtained.