Müzikte ritim çalışmalarıyla bütünleştirilmiş gross duygu düzenleme modeli'nin öğrenci hemşirelerin öfke ifadesi ve tarzlarına etkisi
The effect of gross' process model of emotion regulation integrated in musical rhythm interventions on student nurses' anger expressions and states
  1. Tez No: 566766
  2. Yazar: GİZEM BEYCAN EKİTLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. GÖNÜL ÖZGÜR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Giriş: Bir meslek üyesi olma yolunda üniversitede okuyan hemşirelik öğrencilerinde öfkeyi işlevsel düzenleyebilme konusu giderek önem kazanmaktadır. Öfkeyi düzenlemede bilişsel-davranışçı yaklaşımların ve müziğin bu yaş grubunda etkili araçlar olarak kullanılabildiği bilinmektedir. Müziğin ritim bileşeni ile duygusal düzenleme süreçlerini bilişsel-davranışçı bir temelde inceleyen Gross Duygu Düzenleme Modeli'nin bütünleştirilmesi ve psikiyatri hemşireliği uzmanlığında düzenli ve kolaylıkla ulaşabilecek yeni girişimsel araçların geliştirilmesi önemli görülmüştür. Araştırma sonuçları, müzikte ritim çalışmalarıyla bütünleştirilmiş Gross Duygu Düzenleme Modeli girişimlerinin öğrenci hemşirelerde işlevsel öfke düzenlenmesi için kullanımı açısından sonraki çalışmalara örnek olacaktır. Amaç: Araştırma, müzikte ritim bileşeninin Gross Duygu Düzenleme Modeli ile bütünleştirilerek yürütülecek öfke düzenleme programının, öfke duygusu açısından risk altında olduğu taramalarla belirlenen öğrenci hemşirelerde öfke ifadesi ve öfke tarzları üzerindeki etkisinin belirlenmesi amacıyla yürütülmüştür. Gereç ve yöntem: Araştırma üç kontrol gruplu ve tek körlü randomize deneysel tiptedir. E.Ü. Hemşirelik Fakültesi'nde okuyan ve Sürekli Öfke-Öfke İfadesi Tarzları Ölçeği (SÖÖİTÖ) ile Sürekli Öfke puanları ortalamanın üzerinde saptanan üçüncü sınıf öğrencileri araştırmanın hedef grubunu oluşturmuştur (N=67). Araştırma verileri örneklem koşullarını yerine getiren 38 öğrenciden sağlanmıştır. Veriler SÖÖİTÖ ve alanyazın doğrultusunda geliştirilen 'Kişisel Bilgi Formu' kullanılarak; ön-son ve izlem ölçümleriyle toplanmıştır. Müzikal ritim girişimleri ile bütünleştirilmiş Gross Duygu Düzenleme Modelli girişim programı, ön uygulama yapılmasının ardından beş oturumda tamamlanmıştır. Müzikal ritim girişimlerinin yer aldığı oturumlar bir uzmanla yürütülmüştür. Veri analizinde tek yönlü ve tekrarlı varyans analizleri (4x3 Faktöriyel Anova) kullanılmıştır. İstatistiksel önemlilik düzeyi p˂0.05, etki büyüklüğü ε2 ile değerlendirilmiştir. Araştırmanın etik izinleri alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Nursing students' anger regulation functionally has increasingly gained importance. It is known that cognitive behavioral approaches and music can be used as effective tools for young adults. It is important that the rhythm component of music be integrated with the Gross Model of Emotion Regulation, which analyzes the emotional regulation processes on a cognitive-behavioral basis, and new interventional tools be developed, which can be regularly and easily accessed in psychiatric nursing. The study results will shed light on future studies in terms of using the Gross Model, integrated in musical rhythm studies, to manage functional anger in student nurses. Aim: The study aims to determine the effect of the anger management program to be implemented by integrating the rhythm component of music with the Gross Model of Emotion Regulation on the anger expression and anger types of nursing students determined to be under risk through screenings. Materials and Methods: This single-blind randomized experimental research was conducted with three control groups. The study group consisted of third-grade students (N=67) who were enrolled in Ege University Faculty of Nursing and determined to have scores above average from The State-Trait Anger Expression Inventory (STAXI). The study data were collected from 38 students who met the inclusion criteria. They were collected with pre-post tests and follow-up measurements using STAXI and introductory information form developed in light of the literature. The Gross Model of Emotion Regulation intervention program, integrated with musical rhythms, was completed in five sessions after pilot study. The sessions in the musical rhythms were carried out in company with a specialist. The data were analyzed using one-way and two-way variance analyses (4x3 Factorial ANOVA). The statistical significance level was measured with p˂0.05, and effect size was measured with ε2. Ethical permissions were obtained to conduct the study.