Aktif katılım ve ders devamlılığına bağlı olarak öğrenci başarısının bulanık mantıkla modellemesi
Fuzzy logic modeling of student success depending on attendance and participation
- Tez No: 566791
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAMAZAN UYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu tez çalışmasında lise öğrencilerinin derse aktif katılımları ve yapmış oldukları devamsızlıklar ele alınarak matematik başarısına olan etkisi modern optimizasyon tekniklerinden bulanık mantık modellemesi kullanılarak incelenmiştir. Bu çalışma Isparta ilinde bulunan Isparta Anadolu Lisesi 9. , 10. , 11. ve 12. sınıf öğrencilerinden 58 kişiye anket uygulaması yapılarak gerçekleştirilmiştir. Öğrencilerin derse aktif katılımlarını saptamak için araştırmacı tarafından hazırlanan anket öğrencilere uygulanmıştır. Öğrencilerin 2018-2019 öğretim yılı 1. dönem 1. matematik yazılı sınav tarihine kadar olan devamsızlıkları ve başarılarının değerlendirilebilmesi için bu yazılı sınav puanları kullanılmıştır. Bu çalışmada girdiler aktif katılım ve devamsızlık, çıktı ise matematik başarısıdır. Elde edilen değerler ile veriler oluşturulmuştur. Bu veriler tablolaştırılıp derecelendirilmiştir ve matlab programına aktarılarak fuzzy logic araç kutusu kullanılarak model elde edilmiştir. Bu modelden elde edilen çıktı değerleriyle var olan gerçek sonuç değerleri 𝑅2 incelemesi yapılarak benzerlik oranı %80 olarak bulunmuştur
Özet (Çeviri)
In this thesis, the effect of high school students on mathematics achievement by taking active participation and absent of high school students was investigated by using modern optimization techniques by using fuzzy logic modeling. This study was carried out by applying questionnaire to 58 people from 9th, 10th, 11th and 12th grade students in Isparta Anatolian High School in Isparta. The questionnaire prepared by the researcher was applied to the students to determine the active participation of the students. These written exam scores were used in order to evaluate the absences and achievements of the students until the end of the 1st semester written exam. In this study, inputs are active participation and absent, and output is mathematics achievement. Data were obtained with the obtained values. These data were tabulated and graded and transferred to matlab and the model was obtained by using fuzzy logic toolbox. The actual results obtained from this model with the output values 𝑅2 review by making the similarity rate was found to be 80%.