Farklı ısıl ve ısıl olmayan tekniklerin etin oksidatif stabilitesi ve kalite parametreleri üzerine etkilerinin araştırılması
The effects of alternative thermal and non-thermal applications on oxidative stability and quality parameters of meat
- Tez No: 566790
- Danışmanlar: PROF. DR. BİROL KILIÇ, DR. ÖĞR. ÜYESİ AZİM ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Araştırma kapsamında haşlama, fırınlama, ızgara, mikrodalga ve ultrases olmak üzere farklı gıda işleme yöntemleri ile 68oC, 74oC ve 80oC olmak üzere farklı merkez sıcaklıkları kullanılarak 3 farklı aşamada toplam 27 deneme grubu oluşturulmuştur. Birinci aşamada fırınlama, ızgara ve haşlama yöntemleri ile belirtilen merkez sıcaklıklarına kadar et örnekleri pişirilmiştir. İkinci aşamada, fırınlama yöntemi kontrol grubu olarak seçilmiş ve yüksek (600 W) ile düşük (360W) güçte mikrodalga yöntemleri ile et örnekleri pişirilmiştir. Üçüncü aşamada ise haşlama yöntemi kontrol grubu olarak seçilmiş ve hızlı ile yavaş seviyede ultrases destekli su banyosunda örnekler pişirilmiştir. Pişmiş et örnekleri vakum paketlenerek 4oC'de 40 gün süreyle depolanmıştır. Çalışmada belirlenen grupların üretimi iki tekerrürlü ve analizler ise iki paralelli olacak şekilde gerçekleştirilmiştir. Örneklerde pişirme kaybı analizi ile birlikte depolama süresince pH, su aktivitesi (aw), oksidasyon-redüksiyon potansiyeli (ORP), renk, tiyobarbitürik asit reaktif maddeler (TBARS), lipit hidroperoksit (HP), toplam mezofilik aerob bakteri (TMAB), koliform grubu bakteri ve toplam maya-küf analizleri gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the scope of the research, 27 different experimental groups were designed with 3 different stages by using various core temperatures (68oC, 74oC and 80oC) under different food processing settings such as boiling, roasting, grilling, microwave and ultrasound. In the first stage meat samples were cooked up to the core temperatures indicated by roasting, grilling and boiling. In the second stages, the roasting was selected as the control group and the meat samples were cooked with high (600W) and low (360W) power microwave. In the third stage, the boiling was selected as the control group and samples were cooked fast and slow in water bath with ultrasound. Vacuum packaged cooked meat samples were stored for 40 days at 4°C. The whole experiments were performed with two replications and the analyzes were performed with two times. pH, water activity (aw), oxidation-reduction potential (ORP), color, thiobarbituric acid reagents (TBARS), lipid hydroperoxide (HP), total mesophilic aerobic bacteria (TMAB), coliform group bacteria and total yeast-mold analysis were performed in the samples during storage. Cooking loss was determined once.