Kamu yapım işlerinde idarelerin proje yönetimine dahil olabilecekleri bir ihale usulünün geliştirilmesi
Improving a procurement procedure that allows administratives to involve project management in public construction proects
- Tez No: 566840
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAYRAM ER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Alanya Hamdullah Emin Paşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
İnşaat projeleri birçok faaliyetten oluşan ve her bir faaliyetin farklı uzmanlık gerektiren farklı katılımcılar tarafından yürütülen karmaşık bir yapıya sahiptir. Bu karmaşıklığı ortadan kaldırarak projelerin verimli bir şekilde tamamlanabilmesi için projenin başından sonuna kadar kesintisiz olarak proje yönetiminin uygulanması gerekmektedir. Proje yönetiminin başarasını ise büyük ölçüde planlama sürecinde alınan ve projelerin inşa edilebilirliğini belirleyen yönetimsel kararlar etkilemektedir. Diğer taraftan; kamu kurum ve kuruluşları 4734 Sayılı Kamu İhale Kanunu (KİK) gereğince hem kamu kaynaklarını verimli kullanmak hem de istekliler arasında eşitlik ilkesini sağlamak adına bir ihale süreci yürütmek zorundadır. Bu yöntemde projelerin planlama ile uygulama süreçlerinin kesin olarak ayrılması idarelerin proje yönetimine dahil olmalarını engellemektedir. Yürütülmüş olan tez çalışmasında ise mevcut uygulamada KİK'inin etkinliğini değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda; hem Kamu İhale Kurumu hem de Alanya Belediyesi'nden alınan ihalelere ait yaklaşık maliyet ile ihale bedelleri korelasyon ve regresyon analizleri ile incelenmiştir. Elde edilen bulgular; yaklaşık maliyet ile ihale bedelleri arasında çok yüksek bir ilişki olduğunu ve yaklaşık maliyetlerin ihale bedellerini çok yüksek düzeyde açıkladığını ortaya koymuştur. Analiz sonucu elde edilen modellerde ise pazarlık usulünde yaklaşık maliyet ile ihale bedeli arasındaki oranın açık ihale usulüne göre yüksek olduğu görülmüştür. Sonuç olarak; kamu kaynaklarının verimli kullanılabilmesi adına pazarlık usulünün uygulanması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Construction projects has a complex structure which consist of many activities and where each activity carried out by different participants with different expertise. In order to eliminate this complexity and complete the project efficiently project management must be carried out continuously throughout the project. The success of the project management is influenced by the managerial decisions that are largely taken during the planning process and which determine the constructability of the projects. On the other hand; in accordance with Public Procurement Law No. 4734 (PPL), public institutions and organizations are obliged to carry out a procurement process in order to use public resources efficiently and to ensure the principle of equality between the bidders. In this method, the exact separation of the planning and execution processes of the projects prevents the administrations from being involved in the project management. In the present thesis, it is aimed to evaluate the effectiveness of the PPL in the current practice. In this context; the approximate cost and the tender prices of the auctions taking from both the Public Procurement Authority and the Municipality of Alanya were examined by correlation and regression analysis. The results revealed that there was a very high relationship between the approximate cost and the tender price and the approximate costs explained the tender prices at a very high level. In the models obtained as a result of the analysis, it was seen that the ratio between the approximate cost and the tender price in the bargaining procedure was higher than the open tender procedure. As a result; In order to use public resources efficiently, bargaining procedures must be applied.