Ahlaki bir direniş olarak küresel antikapitalist hareket: Dünya Sosyal Forumu örneği
Global anticapitalist movement as an ethical resistance: World Social Forum example
  1. Tez No: 566858
  2. Yazar: DUYGU İLHAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEÇİL MİNE TÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Felsefe, Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Philosophy, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Bu çalışma ile küresel antikapitalist hareketin merkezi etkinliği olan Dünya Sosyal Forumu'nun, ahlaki eylemin nitelikleri bakımından betimlenmesi amaçlanmıştır. Toplumsal hareketler kavramsal, tarihsel ve teorik olarak ele alınmış, ahlaki eylemin bugün küresel düzeyde etikçilerce genel kabul gören nitelikleri, hareketler ve etkinlikleri bu nitelikler bakımından incelenebilecek biçimde analiz edilmiş ve hareketler ile etkinliklerinin söz konusu nitelikler bakımından nasıl ele alınabileceği açıklanmıştır. Büyük oranda kapitalist kuruluşlarca finanse edilmesi dolayısıyla ahlaki bir eylem olmadığını ileri sürdüğümüz Dünya Sosyal Forumu, ahlaki eylemin nitelikleri bakımından belge inceleme modeli ile araştırılmış, bu süreçte belgeleri metinler oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemi ölçüt örnekleme yöntemiyle oluşturulmuş, veriler ise betimsel analiz yöntemiyle analiz edilmiştir. Araştırma çerçevesinde, Dünya Sosyal Forumu'nun ahlaki eylemin hiçbir niteliğini taşımadığı, başka bir deyişle ahlaki bir eylem olmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
With this study, it was aimed to describe the World Social Forum, the central activity of global anticapitalist movement, in terms of qualities of ethical action. Social movements were addressed conceptually, historically and theoretically, generally accepted qualities of ethical action by the ethicists in global scale, movements and the activities were analyzed in a way to be examined in terms of these qualities, and how the movements and activities can be addressed in terms of the mentioned qualities were described. World Social Forum, which we suggest as not an ethical action due to being largely financed by capitalist organizations, was studied by document review model in terms of qualities of ethical action, the documents were consisted of texts in this process. The sampling of the research were formed by criterion sampling method, data were analyzed by descriptive analysis. Within scope of the research, it was concluded that World Social Forum did not contain any qualities of ethical action, in other words it was not an ethical action.