Dinamik bütünleşik süreç planlama, çizelgeleme ve teslim tarihi belirleme
Dynamic integrated process planning, scheduling and due date assignment
- Tez No: 566889
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİL İBRAHİM DEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Süreç planlama, çizelgeleme ve teslim tarihi belirleme fonksiyonlarının bir arada çalıştırılması konusu literatürde güncel ve üzerinde çok sayıda çalışmalar olan bir konudur. Bu üç fonksiyonun entegrasyonu üzerine yapılan çalışmalar fabrikalarda daha etkili üretim süreçleri oluşturmaya yöneliktir. Fakat gerçek dünyadaki üretim süreçlerinde önceden tahmin edilemeyen değişiklikler, bozukluklar ya da aksaklıklar meydana gelebilmektedir. Bu aksaklıklar kimi zaman bir makine arızalanması, kimi zaman yeni bir siparişin acil olarak sürece dahil edilmesi gibi aksaklıklar olabilir. Fabrikalarda gerçekleştirilen ve optimum olduğu düşünülen üretim planlarının meydana gelebilecek aksaklıklar karşısında sürekli takip edilerek güncellenmesi gerekmektedir. Çünkü, tahmin edilemeyen süreç aksaklıkları optimum üretim planlarını bozabilir ve bunun sonucunda yapılan üretim planları ve çizelgeler daha az verimli hale gelebilir ya da çözümler olurlu bölgede olmayabilir. Bu nedenlerle, dinamik değişikliklere ve karmaşıklıklara karşı önlem alabilen ve uyum sağlayabilen üretim planları oluşturmak için yeni bir model geliştirilmesi önemli bir çalışma olacaktır. Dinamik olarak meydana gelen aksaklıkların sayısı ve yapısından dolayı kurulacak model karmaşık ve modelin çözümü zordur. Bu nedenle bu konuda literatürde fazla çalışma bulunmamaktadır. Bu tez çalışmasında dinamik olarak aksaklıkların dikkate alındığı süreç planlama, çizelgeleme ve teslim tarihi belirleme entegrasyon problemi çalışılmıştır. Modelin kurulmasında ve problemin çözümünde genetik algoritmalar, tavlama benzetimi algoritması, tabu arama algoritması ve parçacık sürü optimizasyonu algoritması ile hibrit algoritmaların sunduğu kombinasyonlar etkili bir şekilde kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Integrating process planning, scheduling and due date assignment functions is a matter of current and many studies in the literature. The study on the integration of these three functions is aimed at creating more efficient production plans and schedules in manufacturing environments. However, in the real-world production processes unpredictable changes, disturbances and machine break downs may occur. These setbacks are sometimes a machine break down, sometimes including a new order as soon as the order is canceled may be glitch. The process plans that are best in the factories must be continuously monitored and updated in the face of difficulties that may occur. Because unpredictable process failures may disrupt best process plans and the resulting process plans, and schedules may be less efficient or may not be in the solutions area. For these reasons, developing a new model would be an important work to create process plans that can take precautions and adapt to dynamic changes and complexity. The model is complex, and the solution of the problem is difficult because of the number and structure of the difficulties that occur dynamically. Therefore, there is no study in this field in the literature. In this thesis study, the integration problem has been studied deciding the process planning, scheduling and due date assignment which has been taken into consideration dynamically. Genetic algorithms, simulated annealing algorithm, tabu search algorithm and particle swarm optimization algorithm with the combination of hybrid meta-heuristic algorithms will be used effectively in the solution of the problem.